Yarım İnşaatın Emlak Vergisi Değeri Üstünden Hesaplanır!

Editör: SerMimar Tarih: 29 - Eylül - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Ocak 1983’ten bu yana veraset yolu ile intikal eden gayrimenkuller, Veraset ve intikal Vergisi hesabına esas olmak üzere, Emlak Vergisi değeri üstünden beyan edilmektedir

Soru: Merhum babam arsasını müteahhite daire karşılığı vermişti. Babamın vefat tarihi itibarıyla müteahhit, binanın kaba inşaatmı tamamladı. İnce işleri duruyor. Yaklaşık bir yıl sonra inşaatın biteceği söyleniyor. Bu inşaattan alacağımız 4 daire, 1 dükkân var. Bu 4 daire ve 1 dükkânı, Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesine hangi değer üstünden yazarak beyan edeceğiz?

Cevap: 1 Ocak 1983’ten bu yana veraset yolu ile intikal eden gayrimenkuller, Veraset ve intikal Vergisi hesabına esas olmak üzere, Emlak Vergisi değeri üstünden beyan edilmektedir. Vefat eden babanız tarafından müteahhite kat karşılığı verilen arsa üzerine inşa edilmekte olan binadan, müteahhitçe babanıza verilecek olan 4 daire, 1 dükkan, sözleşme gereğince tam ve bitmiş olarak teslim edilecektir. Bu nedenle devam eden inşaattaki daire ve dükkânları bitmiş halindeki Emlak Vergisi değerini hesaplayacak ve Veraset ve İntikal Vergisi beyannamenize bu değeri yazarak beyan edeceksiniz. Dolayısıyla Veraset ve İntikal Vergisi hesabına Emlak Vergisi değeri esas olacaktır.

Posta

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje