Reklamı Kapat

Yargıtay Yabancı Turiste Arka Çıktı

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yargıtay, Kemer’de 99 yıllığına villa kiralayan Rus turistlerin elektrik, su ve ortak gider gibi borçlarını ödemediği gerekçesiyle tahliye edilemeyeceğine karar verdi.

yargitay-yabanci-turiste-arka-cikti

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın partisi ANAP iktidarında turizmi canlandırmak için büyük yatırımlar yapıldı.

Özellikle sahil kenarlarına büyük oteller ve tatil köyleri inşa edildi. Aynı zamanda yabancı sermayenin Türkiye’ye giriş yapması için teşvikler verildi.

‘TAHLİYE EDEMEZSİNİZ’

Güney sahillerin cazibesini gören Rus turistler de Antalya Kemer’de yapılan otel ve tatil köyü kompleksinden birer villa aldılar. Ancak mevzuat yabancıların bu şekilde mülk edinmesine müsaade etmiyordu. Onlar da 99 yıllığına kiraladılar, parasını da peşin ödediler. Antalya Kemer’de bu şekilde bir tatil köyü kuran işletmeci geçtiğimiz yıllarda iflas etti. Şirketin tatil köyü ve tesisleri ihaleyle başka bir firmaya satıldı. Ortak giderler ve temizlik parasını ödemedikleri gerekçesiyle Rusları tahliye etmek istedi.

Anlaşmazlık Yargıtay’a kadar gitti. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, daha önce 12. Hukuk Dairesi’nin verdiği karara benzer bir karara imza attı. Yargıtay kararında,

“Aslolan kira borcudur, elektrik, su, ortak gider, temizlik parası gibi yan borçlar nedeniyle kiracı tahliye edilemez” dedi ve 99 yıllık kira parasını peşin ödeyen yabancıların hakkını korudu.

Metin ARSLAN – MİLLET GAZETESİ

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje