Reklamı Kapat

Yapıda Ortak Giderlere Bütün Bağımsız Malikler Katılır!

Editör: SerMimar Tarih: 4 - Nisan - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tamer Heper, Posta Gazetesi’ndeki bugünkü yazısında ” Sanki sorumlusunuz ” başlıklı yazıyı kaleme aldı. Heper yazısında; Bir yapıda ortak giderler ile ilgili okuycusunun merak ettiği soruları yanıtladı…

Soru: Apartmanda biraz masraflı bir iş, mantolama yapılacak. Biz dükkan sahipleriyiz. Bu masraf bize de yansıtılmak isteniliyor.

Dükkan sahibi olarak bizler bundan sorumlu muyuz? Değilsek ne yapmalıyız? Z.İ.

Cevap: Önce genel kural: Bir ana yapıda ortak giderlere bütün bağımsız bölüm malikleri katılır. Bir bağımsız bölüm maliki, kullanmayacağını veya konumu itibanyla kullanma ihtiyacı bulunmadığını ileri sürerek ortak gidere katılmaktan kaçınamaz. Bunun aksi ancak yönetim planı ile belirlenir. Örneğin zemin katta oturanlar asansör masrafından muaf tutulabilir. Şayet yönetim planında böyle bir hüküm yoksa tüm bağımsız bölüm malikleri ortak gidere katılır. Şimdi sizin binanızda da ortak alan olan cephe mantolanacak. Bunun giderine tüm bağımsız bölüm malikleri katılmalıdır. Ancak aksine bir hüküm var mı diye yönetim planına bakmanızı da önereceğim. Bundan biraz ümitsizim, çünkü yönetim planlan yapılırken mantolama diye bir şey düşünülmemişti.

Dolayısı ile benim içime öyle doğuyor ki siz bu masrafa katılacaksınız.

Posta/Tamer Heper

Aranan Kelimeler:

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje