Reklamı Kapat

Yaktılar, Estiler Şimdi Villa Dikecekler

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul’un en eski yapılarından biri olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü, Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz tarafından satın alındıktan sonra çıkan bir yangında kül olmuştu.

yaktilar-kestiler-simdi-villa-dikecekler

Etrafındaki koruluktaki ağaçların da yavaş yavaş kesildiğini ve araziye iş makinelerinin girdiğini söyleyen CHP’li Hakkı Sağlam, yeni bir villa yapılacağı iddiasında bulundu.

17 Aralık Operasyonlarında internete ses kaydı düşen ve ‘bu milletin a.na koyacağız’ sözü kamuoyunda büyük tepki toplayan Cengiz İnşaat A.Ş.’nin sahibi Mehmet Cengiz tarafından TMSF’den 31 milyon liraya satın alınan Hüseyin Avni Paşa Köşkü; geçtiğimiz yıl çıkan yangında kül olmuştu. Üsküdar’daki yalının şüpheli bir şekilde yandığını ifade eden CHP İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, konuyla ilgili bir soru önergesi vermiş ve şüphelerini dile getirmişti.

Koru yavaş yavaş yok oldu
13 ay geçmesine rağmen İBB Başkanı Kadir Topbaş’tan cevap alamadığını söyleyen Sağlam, yeni bir soru önergesi daha hazırladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlam, “Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde geçen yıl şüpheli bir yangın çıkmış ve önemi bir tarihi eser olan köşk tamamen yanmıştı. Yıkılmama kaydıyla satışı yapıldıktan sonra çıkan yangınla yok olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün yer aldığı korudaki çalışmalar çevrede endişe yaratmıştır. Yaklaşık 3 bini aşkın ağacın bulunduğu 81 dönümlük orman arazisi Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1974’te aldığı kararla Boğaziçi Doğal ve Tarihi Sit alanında yer alıyor. 1.sınıf koru niteliğindeki arazide yeni yapılaşmanın tamamen yasak olduğu bilinmektedir” ifadesini kullandı.

Çalışmaya kim izin verdi?
“İş makineleri arazide çalışmaya başladı. Yaklaşık iki senedir korudaki ağaçlar yavaş yavaş kesildi” diyen Sağlam, “Çok bilinçli bir şekilde araziye yapılaşmanın önünü açıyorlar. Koruda çok sık ağaçların olduğu alanlar seyreldi. Orada kesim yapıldığını söylediğimizde yapılmıyor deniyordu, ancak ağaçların düştüğünü görüyorduk. Kurula kadar gittik. Normalde buraya çivi çakılamaz, kalıntı bulmadan burada herhangi bir yapılaşma yapılamaz. Ancak yerleri burada inşaat yapılacak gibi açtılar. Şüphemiz oraya yeni bir villa yapılacağı yönündedir” dedi. Sağlam, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesinde, “Anılan tarihi köşkün içinde bulunduğu arazide çalışma kim tarafından yapılmaktadır? Buna ilişkin izin kim tarafından hangi tarihte verilmiştir? Herhangi bir izin verilmemiş ise izinsiz yapılan çalışma hakkında yapılan idari ve adli işlemler nedir? Anılan arazi üzerindeki tarihi ağaçlar kim tarafından kesilmiştir?” sorularını yöneltti.

Kaynak

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje