Yağmurlar Köyü Çelik Minarede Israrlı!

Editör: SerMimar Tarih: 29 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

– Simav’ı vuran 19 Mayıs 2011’deki 5.9 büyüklüğündeki deprem Yağmurlar köyündeki tek caminin kaidesi taştan, üzeri tuğladan yapılı minaresinde hasara neden oldu.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON, çelik malzeme, Kütahya Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Müdürlüğü, Kütahya Valiliği, minare, tuğladan yapılı minaresi, Yağmurlar köyü

Can güvenliği açısından 67 yıllık caminin minaresi itfaiye ekipleri tarafından yıkıldı. Köy muhtarı Mahmut Turgut minarenin bu kez çelikten yapımı için Kütahya Valiliğine talepte bulundu.

Ancak Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü 67 yıllık Yağmurlar Köyü Camisinin minaresinin tarihi olduğu gerekçesiyle çelik konstrüksiyon yerine eskisi gibi kaidesi taştan üst kısmının tuğladan yapılmasına karar verdi.

Köy muhtarı Mahmut Turgut başta olmak üzere köy halkı deprem yoğunluğunun en çok yaşandığı bölge olduğu gerekçesiyle taştan minareye karşı çıktı.

Kütahya Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Müdürlüğünün minare hususunda ısrarlı tutumları Simav’a bağlı Yağmurlar köyünün 1,5 yıldır minaresiz kalmasına yol açtı.

Köy muhtarı Mahmut Turgut taştan yapılacak minarenin köyde can güvenliği açısından sakıncaları bulunduğunu kimseye anlatamadığını ve minarenin çelik konstrüksiyon malzeme kullanılarak yapımında ısrarlı olduklarını ve bu ısrarlarını sürdüreceklerini bildirdi.

Muhtar Turgut, “Simav’da depremin en yoğun yaşandığı bölge Yağmurlar köyüdür. Artçı sarsıntılar küçük de olsa halen devam ediyor. Fay hattının tam üzerine kurulmuş köyümüze yeniden taştan minare yapmak kazalara davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Minaremizi çevremizdeki köy ve beldelerdeki gibi çelik konstrüksiyon malzeme kullanılarak yapılmasını istiyoruz” dedi.

Köy halkından Ahmet Karakaş, “Taştan minare Yağmurlar köyü için sakıncalı. Çelik malzemeden yapılsın” diye konuştu.

Hüseyin Kocabaş isimli vatandaş, “Kütahya Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Müdürlüğünün minare hususunda taştan yapılması yönündeki ısrarlı tutumlarına bir anlam veremiyoruz. Tehlikeye düşecek olan bizim canımız. Biz çelik malzemeden yapılmış minare istiyoruz” dedi.

Ahmet Erkan isimli vatandaş, “Yapılacak ise çelikten yapılsın. Taştan minare deprem hattındaki köyümüz için can tehlikesi oluşturuyor. Köy meydanındaki minarenin yanından geçerken deprem olacak diye korkarak geçiyoruz” diye konuştu.

Ali Dallı, “Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu bizi anlamıyor. Hem bizim minaremiz tarihi yapı değil. 60-70 yıllık bir maziye sahip. Bizi minaresiz koydular. Yabancılar köyümüze geldiğinde sizin minareniz yok mu diye alay ediyorlar. Utanıyoruz” dedi.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje