Reklamı Kapat

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Şubat - 2017
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Vergi borcu olanlara Maliye Bakanlığı’ndan açık çek! Yüksek miktarlı biriken vergiler için harekete geçen bakanlık, bundan sonra vergi borcu ödemelerine ilişkin yeni düzenlemelerin kapıda olduğunu aktardı. Düzenlemeler en çok vergi borcunu düzenli ödeyenler için geçerli olacak.

Yapılan açıklamaya göre vergi borcunu düzenli ödeyenlere artık %5 oranında bir vergi indirimi gelebilir. Tabi tek başına yeterli olmayan bu kriterin yanına, daha önceki vergi borcu yükümlülüklerinin de yerine getirilmiş olması gerekiyor. Yani geçmiş döneme ait vergi borcu bulunmayanlar ve sorunsuz şekilde ödemelerini yapanlar yüzde 5 oranında bir indirimi almayı hak edecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 5’lik bir oran belirtmiş olsa da bu oranın bakanlar kurulunda gündeme getirilerek konuşulacaüını bildirdi. Yani oran henüz kesinleşmiş değil.

Borçların Zamanında Ödenmesi İstenecek!

Vergi indiriminde hedeflenen tamamen vergi borçlarının birikmeden zamanında ödenmesi. Geçmişe dair çok fazla vergi borcu biriktirenlerin olması nedeniyle geciken ödemeler, gelecek zamanda minimuma indirilmeye çalışacak. Bu yönde düşünce ile vergide indirim yapılacağı belirtilirken, yeni düzenlemenin etkisinin olumlu sonuçlar vermesine kesin gözle bakılıyor.

Düzenlemeye dair ilk fikir ise vergi borcunu düzenli ödeyen kesimden gelmiş. Vergi borcunu düzenli ödeyen ile aksatan arasında bir fark olması gerektiğini savunan düzenli ödeme gerçekleştiren mükellefler, bu konudaki taleplerine karşılık bir beklenti içerisinde. Maliye bakanlığı ise yeni düzenlemenin görüşmesinde hangi şartların esas alınacağını, kimlere vergi indirimi sağlayacaklarını masaya yatıracaklarını önümüzdeki günlerde netleştireceğini bildirdi.

Geçmişe dair vergi borcunun düzeni ile ilgili ise ne kadar sürenin incelemeye alınacağı hakkında bilgilendirme yapan Naci Ağbal, son 3 yıl ya da 5 yıl içerisindeki zaman diliminin incelenmesini uygun gördüklerini dile getirdi. Ağır basan ise 3 yıl olduğu vurgulandı.

Kaynak: AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje