Vedat Aşçı, Sultanahmet’te Arazi Arıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Ağustos - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bodrum’daki Mandarin Oriental Resort projesinin yatırımcısı Vedat Aşçı, Koç, Sabancı, Şahenk, Eczacıbaşı, gibi önde gelen ailelerin villa aldığı projenin hem şirket hem de veliaht evliliklerine önayak olmasını bekliyor

Eczacıbaşı, koç, Mandarin Oriental Resort, Sabancı, Şahenk, Vedat Aşçı

Akdeniz çanağının en önemli koyu Cennet Koyu’nun içinde Uzakdoğu’lu ultra lüks resort işletmecisi Mandarin Oriental ile 600 milyon dolara otel ve villa projesi yapan Astaş’ın Başkanı Vedat Aşçı, Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi ailelerin villa aldığı Mandarin Orienatal Resorts’da birçok evlilik bekliyor. Projede yaşam başlayınca ekonomi ve politika gündeminin orada konuşulacağını söyleyen Aşçı, “Burada yaşayacak ailelerin çocukları İstanbul’un yoğunluğunda bir araya gelemiyor. Ama Bodrum’da tanışacaklar, vakit geçirecekler belki de evlenecekler. Burası şirketlerin de çocukların da evliliklerine vesile olacak” diyor.

4 yılda 3 milyar dolar yatırım yapacaksınız. Bugüner kadar yaptığınız toplam yatırım miktarı ne?

2 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yapacağımız bu 3 milyar dolarlık yatırımın içinde şu anda devam eden projeler de var. Şu an açıklanmış ve devam eden projelerin toplam değeri 1.6 milyar dolar.

Peki açıklanmamış olan 1.4 milyar dolar nerelere gelecek?

Astoria’yı yaptık, Bellavue yaptık. Armani ile Maçka projesini yaptık. Şimdi Bodrum’dayız. Buraya öngördüğümüz yatırım 600 milyon dolar. Villaların satışının yüzde 60’ı tamamlandı. Bundan sonrası için Kuruçeşme ve Sultanahmet’de otel yapacağız. Bir de İstanbul’un dışında büyük bir villa projesi yapmak istiyorum. Bunun için de arazi arıyorum.

Kimler yaşayacak Bodrum’da, kimler ev aldı?

Mustafa Koç, Suzan Sabancı’nın kardeşi, Bülent Eczacıbaşı, Ferih Şahenk, Ethem Sancak, Yıldırım Demirören gibi iş dünyası temsilcileri ve Türkiye’nin en iyi aileleri burada yaşayacaklar.

Nasıl bir yaşam olur burada? Bu isimlerin yazları birlikte geçecekse şirketleri evlenir mi?

Dünya politikası ekonomik gelişmeler burada görüşülecek. Çünkü insanlar dünya çapındaki dostlarını burada ağırlayabilecekler. Ayrıca bu ailelerin çocukları da burada iç içe olacak. İstanbul’un keşmekeşinde trafikten, okuldan bir araya gelemeyen çocuklar burada tanışacaklar, belki de burada evlencekler.

Maçka projesinde birlikte çalıştığınız Armani ile Bodrum’da da devam edeceğinizi düşünmüştüm. Neden olmadı?

Mandarin resortlar konusunda dünyanın en iyisi. Armani şehir için daha uygun. O yüzden resort olunca yola onlarla devam ettik.

Madem öyle Kuruçeşme Arena’nın yerine yapacağınız oteli neden Armani işletmiyor. Orası şehir?

Orası için 3 istekli var. Bulgari, Mandarin Oriental ve Armani. Biriyle yola devam edeceğiz.

SUUDİA ARABİSTAN KRALİYET AİLESİ BİZİM PROJEDEN 2 VİLLA ALDI

Vedat Aşçı’nın Bodrum’daki Cennet Koyu’nda 600 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği Mandarin Orieantal projesinden villa alan son isim Suudi Arabistan’ın Kraliyet ailesinden Mohammed S. H. Alsoleiman oldu. Üstelik tam da biz röportaj yaparken. Röportajın ardından izin isteip Al Soleiman ile görüşmeye giden Aşçı dönünce gelişmeleri anlattı: “Bodrum’a gelip 3 gün geçiren aile Cennet Koyu’nu görünce de teknesiyle koya demir atmış. Şimdi görüştüm ve AlSoleiman ile eşi bizden iki villa almak üzere anlaştı. Körfez Ülkeleri ve Avrupa’dan da birçok müşterimiz oldu. Dünyanın en büyük şirketlerinin sahipleri gelip bizden villa aldılar. Ama onların birçoğu için gizlilik o kadar önemli ki. O nedenle şimdilik isim açıklayamıyoruz.”

Hâlâ net değil mı yani Kuruçeşme Arena’nın yerine yapacağınız oteli kimin işleteceği?

Mandarin’le görüştük. Büyük ölçüde anlaşmaya da vardık..Mandarin’e hisse almasını teklif ettik. Bunu Türkiye’ye yabancı para çekmek için milliyetçi bir duyguyla yaptım. Onlarla yürümek istiyoruz. Görüştüğümüz hisse oranı yüzde 30 ile 50 arasında. Bulgari’yle de görüşüyoruz işletmeleri konusunda. Bulgari de çok istekli. Mandarin’le yürüyüp Bulgari’yle kırıştırıyoruz.

İnşaat ne zaman başlıyor?

Bayramdan sonra ünlü tasarımcı ve mimarlarla görüşeceğiz. Proje için hazırlıklara başlayacağız. Herşey 3-4 yıl içinde biter. 35 bin metrekare inşaat izni var.

SULTANAHMET’TE ARAZİ ARIYOR
Sultanahmet’te de otel yapacağınızı açıkladınız. Arazi hazır mı?

Hayır değil. Yer arıyoruz. Elinde uygun arazisi olan da bize gelebilir. Boğaz’da ve Sultan Ahmet’de otel yapacaktık. Boğaz’da bulduk. Sultanahmet’te de arıyoruz. Orada da Mandarin, Armani ya da Bulgari’yle devam edebiliriz.

TÜRKİYE’YE BODRUM’DAN GİRECEK MARKA VAR
Hangi markaların mağazası olacak burada?

Birçok marka geldi, mağaza açmak istiyor. Bunlardan birisi daha önce Türkiye’de yoktu. Resortlarda çok ünlü, çok zenginlerin kullandığı sportif elbiseler yapan bir giyim markası.. O Türkiye pazarına ilk kez Bodrum’dan, bizim resorttan girmek için kapımızı çaldı. Bu gibi birçok değişim bekliyoruz Bodrum’da.

PAZARLIK YAPMAYAN TÜRK MÜŞTERİM YOK
Bana ev satmak mı zor yoksa Mustafa Koç’a satmak mı?

Koç’a satmak daha kolay. Çünkü parası var. Beni iyi tanıyor. Ne istediğini çok net biliyor. Ama pazarlık yapmayan Türk müşterimiz olmadı. Yabancı oldu, Türk olmadı.

Habertürk

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje