Reklamı Kapat

Vazelon Manastırı AB Fonlarıyla Restore Edilecek!

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

MAÇKA’DAKİ tarihi Vazelon Manastırı’nı ağaçlar sardı, yıkılma tehlikesi var. Kaynaklara göre Vazelon, M.S. 270 ila 315 arasında yapıldı. Döneminin en zengin manastırı, geliriyle Sümela’nın da yapılmasını sağladı. Ancak 1923’ten sonra kaderine terk edildi, define avcılarının uğrak yeri oldu. Harabeye dönen manastın ağaç dalları sardı, taşları dökülüyor.

TURİST MERAK EDİYOR:
Manastırın yıkılma ya yüz tuttuğunu belirten Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, tarihi dokusunun büyük oranda bozulduğunu söylüyor. Genç şöyle konuştu: Ancak iyi bir çalışmayla turizme kazandırabiliriz. Tescilli kültür varlığı olan manastırın restore edilmesi için Kültür Bakanlığı nezdinde yaptığımız girişimlerden sonuç alamadık. İnanç turizmi kapsamında Sümela kadar ilgi çekebilir. Çünkü Sümela’yı ziyaret gelen turistler bu¬rayı soruyor, gitmek istiyor. Ama yolu bozuk.

UMUT AB FONLARINDA:
Özel İdare Müdür lüğü’nün bu yıl manastırın yolunu yapacağını ifade eden Genç, “AB fonlarıyla restore etme planımız var. Bakanlık yetkilileri destek vereceklerini söyledi. Çalışmalara başladık” dedi. Manastırın ilk katında salon ve 6 oda, diğer katta mutfak, yemek salonuyla su sarnıcı ve yanı başında üç nefli bir kilise yer alıyor. Kuzey duvarında mahşer günü, cennet, cehennem tasvirlerini konu alan freskler var. Ancak ilgisizlikten özelliğini kaybetti. Ahşap üst örtü sistemleri de zamanla yıkılmış.

Akşam

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje