Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

‘Türkiye’de konut sahibi olmayan kimse kalmayacak’ sloganıyla yola çıkan TOKİ, 8 yılda 20 şehre denk konut yaptı. TOKİ’den vatandaşların en büyük isteği ise sosyal alanlara ve mimariyle, estetiğe daha dikkat edilmesi

“Türkiye’de konut sahibi olmayan kimse kalmayacak” sloganıyla yola çıkan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bugüne kadar 20 şehre denk konut yaptı. Uygun fiyat ve taksit seçenekleriyle özellikle büyükşehirlerde, ev hayali kuranlara önemli fırsatlar sunan ve bir çok vatandaşın hayalinin gerçeğe dönüştüren TOKİ’ye yönelik en büyük eleştiri ise konut projelerindeki sosyal alan eksikliği ve estetik yoksunluğundan geliyor.

TAŞERONLAR KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, TOKİ’yle ilgili Tüketiciler Birliği’ne özellikle konutlardaki ucuz malzeme yüzünden çıkan sıkıntılar ve sosyal alan eksikliğinden dolayı şikâyet geldiğini söyledi. Ağaoğlu, “TOKİ pazarladığı konutları ihaleyle müteahhitlere vermekte onlarda alt taşeronlara daha ucuz bedelle devrediyor. TOKİ’nin yapı denetim elemanları da yeterli denetimi gerçekleştirmediği için işi ucuz fiyatla üstlenen taşeronlar bu işten karlı çıkabilmek için ucuz istihdam yani niteliksiz işçi ve düşük kaliteli malzeme kullanıyor. Sıkıntı da buradan doğuyor. İşin temelinde denetim yetersizliği var. Gerek temiz su gerekse atık su tesisatından tutunda badanasından binanın çatısına kadar pek çok konuda TOKİ’ye güvenerek konut alan vatandaşlar taşeronlar yüzündün mağduriyet yaşıyorlar” dedi.

İSKÂN MASRAFI SATICIYA AİTTİR

Konut alımlarında hukuki noktalarda da sıkıntılar çıkabildiğini ifade eden Ağaoğlu, “Bazı konutlarda iskân masraflarının da tüketiciden ayrıcı talep edildiği hususunda şikâyetler var. Sözleşmede bu hususta açık bir hüküm bulunmadıkça iskân masraflarının satıcı tarafından ödenmesi gerekir. Çünkü iskân belgesi alınmamış hiçbir yapı hukuken konut olarak nitelendirilemez. İlk alımda çevre düzenlemesi içinde olarak satış yapıyorlar daha sona taksit öde-meye başlayınca çevre düzenlemesi için ayrıca para talep ediyorlar” şeklinde konuştu.

Çok sayıda eleştiri var

TOKİ, 8 yılda 81 ilin 800 ilçesinde 2 bin 82 şantiyede 511 bin 639 konut üretti. Bu rakam, ortalama 100 bini aşkın nüfuslu 20 şehre denk geliyor. İnşa edilen 511 bin 639 konutun 201 bin 914’ü dar ve orta gelir grubuna hitap ediyor. Evlerin fiyatları ve taksit seçenekleri uygun. Bunun yanında, yapılan konutlarda kullanılan malzeme yönünden sıkıntılar çıkabiliyor. Örneğin, mutfak dolapları, yer döşemeleri evler teslim edildikten sonra problem çıkarmaya başlayabiliyor. TOKİ sitelerinde sosyal alan eksikliği en önemli problemler arasında. İç içe yapılan binalar arasında vakit geçirebilecek sosyal ortamlar neredeyse yok gibi. TOKİ Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da yapılan konutlardan mimari ve estetik açıdan çok sayıda eleştiri aldıklarını söylemişti.

Yeni Şafak

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje