Reklamı Kapat

Vatandaşın Rızası Olmadan Evi Yıkılmayacak!

Editör: SerMimar Tarih: 1 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Üsküdar’da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bina yıkımı için düzenlenen törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Vatandaşın rızası olmadan binaları yıkılmayacak’ dedi.

vatandasin-rizasi-olmadan-evi-yikilmayacak

Bakan Bayraktar: Kentsel dönüşümde fırsatçılara imkan verilmesin Bayraktar, vatandaşların rızası olmadan hiç kimsenin binasını yıkmayacaklarını belirterek, amaçlarının deprem geldiğinde yıkacak bina bulamaması olduğunu söyledi.

Acıbadem Caddesi üzerinde bulunan ve yapılan kontrollerde depreme karşı riskli bulunan bir binanın yıkımı yapıldı. Törene Bakan Bayraktar ile birlikte Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, iş adamı Adnan Polat ve vatandaşlar katıldı.

Riskli binanın yöneticileri ile birlikte yıkımı gerçekleştiren Bakan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmaları için çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü belirtti.

Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirdiklerini belirten Bayraktar, vatandaşın ilgisi ve memnuniyetinin kendilerini olumlu etkilediğini kaydetti. Bayraktar, “Vatandaşımızın desteğini gördükçe, vatandaşımız açıkgözleri elemine ettikçe, fırsatçıları bu işin dışına attıkça.. Biz onu istiyoruz.Bir yerde kentsel dönüşüm olacağı zaman bir kaç kişi gelip onu provoke etmeye çalıştığı zaman vatandaşımız onları elinin tersiyle itsin. Hadi oradan desin. Bunu yapsınlar.” dedi.

Kiracıyı da ev sahibini de devlet olarak korumak zorunda olduklarını belirten Bayraktar, “Devlet insanın evini yuvasını yapar, devlet fakire fukaraya ikamet imkanlarını hazırlar. Bunu yapmak zorundayız. Ama vatandaşlar razı olmadıkça da adım atmayız.” şeklinde konuştu.

Program bitiminde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bayraktar, Kadıköy bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Bölgede yürütülen çalışmaların Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek sürdüğünü belirten Bayraktar, “Bugüne kadar yapılan kontrollerde binaların çoğu riskli çıktı. Burada biz vatandaşlardan anlayış bekliyoruz. Riskli çıkan binalarda oturanlar anlaşsınlar, binalarını yıktırsınlar… Yeni bir imar artışı getireceğiz ama öyle çok imar artışı beklemesinler. Rahatlama getirecek bir düzenleme imar rejimini bozmadan, yapılaşma silüetini bozmadan bir düzenleme yapılacak” dedi. Bayraktar, “Bizim bu dönüşümde esas gayemiz afet geldiği zaman, karşısında yıkacak bina bulamasın. Veya bulsa bile içinde insan olmasın. Yasanın ruhu budur. Yani sakat binaları ortadan kaldıralım.Yapma işi ikinci adımdır. Bu sene hedefimiz 200 bin binadır. Bu rakamı yakalayacağız. İki sene içinde 400-500 bin binayı bulmayı hedefliyoruz. Bu süre içinde vatandaşımıza en ufak bir rahatsızlık vermeden ama açıkgözleri de saha dışında bırakarak yolumuza devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Bakan Bayraktar tören alanından ayrılırken bazı vatandaşların kendi evleriyle ilgili çalışmaları hakkında yaşadıkları sorunları da dinledi.

Kaynak: AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje