Reklamı Kapat

Üsküdar’da Dönüşüme İlk Kepçe!

Editör: SerMimar Tarih: 1 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın depreme hazırlık için önerdiği yerinde dönüşüm modelinin ilk uygulaması Acıbadem Mahallesi’nde başladı.

uskudarda-donusume-ilk-kepce

Üsküdarlıların başka bir ilçede yaşamak istemediğini, semtlerini bırakmamak şartıyla ancak dönüşüme sıcak baktıklarını belirten Başkan Kara, “Bizimde yaklaşımımız gönül rızasıyla, davul zurnayla, şenlikle insanımızın bu sürece katılması, yoksa zorla, dayatmayla bu iş yürümez” dedi.

Riskli bina yıkım töreninde bir konuşma yapan Erdoğan Bayraktar, “Kentsel dönüşüm seferberliğimizi şimdi de Üsküdar’da sürdürüyoruz. Lisans verilen kuruluşlar tarafından yapılan başvurular üzerine 17 ilde risk tespiti gerçekleştirilen binalardan 327 tanesinin riskli bina olduğunu belirledik. Bu binaların 277 tanesi İstanbul’dadır. Seferberliğimizde riskli olduğu tespit edilen, mühendislik hizmeti almamış ve ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yerine; çevreye uyumlu, enerjiyi savurmayan, estetik özellikler taşıyan sağlam binalar yapacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Bayraktar’ın ardından söz alan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, kentsel dönüşümü bekleyen 6,5 milyon bina olduğunu belirterek bina sahiplerinin kendi istekleri ve başvuruları doğrultusunda gerçekleştirilen yıkım işleminin önemine değindi. Kaya ” Bize göre asıl dönüşüm, bina sakinlerinin kendi gönül rızalarıyla gerçekleştiği için asıl şimdi başlamıştır” dedi.

Konuşmaların ardından 1970 yılında yapılan ve 13 daireden oluşan binanın yıkım törenine geçildi. Acıbadem Caddesi üzerinde bulunan bina alınan yoğun güvenlik önlemleri sonrası kepçe yardımıyla yaklaşık olarak 1 saatte yıkıldı. Yıkımı yapılan Kalelioğlu apartmanı 10 aylık bir süreç içerisinde yeniden yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek.

Kaynak: Emlakofis

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje