Reklamı Kapat

Urfa’da İnşaat Sektörü Neden Durdu ?

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Şanlıurfa’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren uzman ve mühendisler son durum değerlendirmesinde bulundu. Yeni hükümetin kurulmasıyla sektördeki durgunluğun sona ereceğini söyledi.

urfada-insaat-sektoru-neden-durdu

Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da inşaat sektöründe durgunluk yaşanıyor. Durgunluğun temelinde hükümet kurulamaması, siyasi istikrarsızlık, terör olayları, dolar ve euronun yükselmesi yer alıyor. Uzmanlar durgunluğun kısa süreli olmasını beklediklerini söylüyor.

MED-ARCH: SURİYE’DEKİ İÇ KARIŞIKLIK DA SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Görüşlerini aldığımız MED ARCH kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım, “Piyasada çok ciddi bir temkinlilik var. Bunun bir çok nedeni bulunmakta. Dolar fiyatlarının yüksekliği, sürekli konut arzı, ekonomik nedenler, siyasi nedenler, şiddet olayları piyasayı çok kötü bir şekilde etkiliyor. Özellikle son dönemde yaşanan şiddet olayları ve Suriye’nin içinde bulunduğu savaş ve Türkiye’ye etkileri buradaki yatırımı da engellemiş durumda . Sürekli olarak üretilen ve arz edilen konutlar da durgunluğun sebeplerindendir. Çünkü ihtiyaçtan fazla konut arzı olduğu zaman haliyle bir sirkülasyon yaşanmıyor ve satış olmuyor. Bu da piyasadaki canlılığı engelliyor” dedi.

BADILLI EMLAK: HALK TEDİRGİN
Kadir Badıllı Emlak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Badıllı, “2005 yılı ile 2015 yılı arasında çok büyük bir fark var. Halk tedirgin. Hükümetin kurulamaması, altın fiyatlarının yüksekliği, terör olayları piyasayı olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı. Abdülkadir Badıllı esnafın son dönemlerde büyük yatırımlarda bulunmamasını ve ödemeleri çek olarak vermemesi uyarısında bulundu.

EMİN EMLAK: ARSALAR PAHALI
Emin Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Sait Kolsuzoğlu, “ Satışlarımız şu an için sıfırın altında diyebiliriz. Vatandaşın alım gücü yok. Hükümetin kurulamaması, arsaların pahalı olması, sonuç olarak daire fiyatlarının yüksekliği piyasada durgunluğa yol açan başlıca nedenlerdir” diye konuştu.

BERCESTE GAYRİMENKUL İNŞAAT: DURGUNLUK YENİ HÜKÜMETLE SONA ERER
Yeni hükümetin kurulmasıyla sektördeki durgunluğun sona ereceğini belirten Berceste Gayrimenkul İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Alican, “Şanlıurfa’nın bulunduğu konum ve İnşaat sektöründe hızlı ilerleyen iller arasında olan bir yapıda olduğu için yaşanılan durgunluk kısa sürede aşılacaktır. Şanlıurfa genelinde birçok müteahhittin yeni yeni projeleri bulunmaktadır. Yeni hükümetin kurulması ve diğer süreçlerin insanların yeni konut alımlarını etkilememesi gerektiğini düşünüyorum. Şanlıurfa halkının sektördeki bu durgunluğu fırsata dönüştürerek yeni evlerine sahip olmalarını tavsiye ederken, yeni konut arayışlarında tüm ekibimizle hizmetlerinde olduğumuzu belirtir saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje