Türklerin Avrupa’da Tercih Ettiği Konutlar!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Nisan - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Gila Benmayor, Hürriyet Gazetesi’nde kaleme aldığı yazısında ” Sizin konut tercihiniz hangi Avrupa şehrinde ” başlıklı yazıyı kaleme aldı. Benmayor, yazısında Kreuzberg’de ev fiyatları ve Türklerin tercih etiği konutlara değindi…

Gila Benmayor’un Hürriyet Gazetesi’nde kaleme aldığı ” Sizin konut tercihiniz hangi Avrupa şehrinde ” başlıklı yazısı;

Geçenlerde Berlin’de dolaşırken çoğunlukla Türklerin tercih ettiği Kreuzberg’de ev fiyatlarını merak ettim.

Kreuzberg’de oturan rehberimiz Tayfun Bey, “İyi konumda bir evin fiyatı 400 bin Euro’dan başlıyor” dedi.

Berlinli bohem burjuvalann yeni gözdesi Mitte’de ise fiyatlar iki katma da çıkabiliyormuş. Tayfun Bey’le sohbetimize tanık olan yanımdaki Türk işadamına bakılırsa, Berlin örneği uluslararası emlak yıldızı giderek parlayan İstanbul’da ev fiyatlarının daha da yükselebileceğini gösteriyor. Bir zamanlar Berlin’i ‘yoksul ama seksi’ bir şehir diye tanımlayan Berlin Belediye Başkanı Kurt Vowereit ne kadar sevinse yeridir. Berlin yoksulluğu çoktan geride bırakmış görünüyor. Kriz filan dinlemeden konut fiyatlan 2006 yılından bu yana yüzde 15-20 oranında artmış.

ZENGİNLERİN GETTOSU
Peki diğer Avrupa başkentlerinde durum ne? Küresel ekonomik krizde konut balonu fena patlayan İspanya’nın başkenti Madrid’de şehrin merkezinde fiyatlar yüzde 15 gerilediği halde 60 metrekare dairenin fiyatı 240 bin Euro. Londra, Asyalı ve Rus yeni zenginlerin vazgeçilmez adresi. Sterlinin düşüklüğünden yararlanıp lüks konut satın alma yanşmdalar.

Hyde Park’ın hemen dibindeki bir ‘penthouse’ 153 milyon Euro’ya aha bulmuş. Emlak riyalarında artış rekoruCenevre’de.
Beş yılda villa fiyatlan yüzde 66 oranında artmış. Bu yazı için yararlandığım Le Monde Gazetesi’ne göre, Cenevre ‘zenginlerin gettosu’ haline dönüşmüş. Ağır bir krizin pençesindeki komşumuz Yunanistan’da konut fiyatlarında yüzde 5 ila yüzde 15’lik bir düşüş var.

Ama şehrin en şık kesimi Kolonoki’de ‘ev alayım’ derseniz haberiniz olsun metrekaresi 7 bin ila 10 bin Euro’dan başlıyor.

Hürriyet/Gila Benmayor

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje