Reklamı Kapat

Türkiye ile Gürcistan Arasında Kimlikle Giriş Heyecanı!

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Şirketler kimlikli geçiş uygulamasıyla birlikte Gürcistan’ın turistik kenti Batum’un Doğu Karadeniz turu içine alınabileceğini söylediler. Tur şirketleri, 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya girmesi beklenen kimlikli geçiş için şimdiden altyapı hazırlıklarına başladıklarını bildirdiler

Türkiye ile Gürcistan arasında pasaport yerine kimlikle girişe izin verilmesi tur operatörlerinde hareketlilik başlattı.

Şirketler kimlikli geçiş uygulamasıyla birlikte Gürcistan’ın turistik kenti Batum’un Doğu Karadeniz turu içine alınabileceğini söylediler. Tur şirketleri, 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya girmesi beklenen kimlikli geçiş için şimdiden altyapı hazırlıklarına başladıklarını bildirdiler. Kimlikli geçişin Türkiye tarafında turizmcileri, Gürcistan tarafında ise bavul ticareti yapanları heyecanlandırdığı belirtiliyor.

Batum 100 dolar
Tur operatörlerinin verdiği bilgilere göre, Doğu Karadeniz turu kapsamında, yaklaşık 100 dolar karşılığında ekstra tur olarak günübirlik Batum’a geçiş sağlanıyor. Ancak sınır geçişleri şimdiye kadar pasaportla yapıldığı için sadece pasaportu olan vatandaşlar Batum turlarına katılabiliyordu. Pasaport yerine kimlikle geçişe izin verilmesiyle birlikte, Batum’un Doğu Karadeniz turunun doğal parçası olacağı, katılımın artmasıyla 100 dolarlık maliyetin de çok aşağılara düşeceği belirtiliyor.

Doğa aynı, mimari farklı
Batum’un Doğu Karadeniz turuna dahil olmasıyla birlikte yöreyi gezen vatandaşlar sınırı geçer geçmez farklı bir mimariyle karşılaşacaklar. Tur operatörleri Batum turu içerisinde; Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü plajlarıyla ünlü sahil kasabası Gonio, Roma döneminden kalan ve içerisinde Osmanlı mezarlığının da bulunduğu Apsaros Kalesi, Batum Devlet Parkı, Botanik Parkı, Akvaryum, Sanat ve Etnografya müzelerinin yer alacağını belirttiler.

İki ülke tek gümrük
Yeni düzenlemeye ilişkin bilgi veren Gümrük Müsteşarlığı yetkilileri, iki ülke gümrük kapıları olan Sarp ve Sarpi’nin tek gümrük kapısına dönüştürüleceğini, ortak bilgisayar ağı ve ortak çalışma saatleriyle tek gümrük kapısı gibi işleyeceğini söylediler.

Bugün

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje