Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketleri, bu ülkenin imarına büyük katkı sağlıyor. Türk şirketleri tarafından inşa edilen mermer kaplı beyaz binalar bir birinin ardından hizmete açılıyor.

boru hattı, Demiryolları, Devlet Başkanı, dinlenme tesisleri, enerji nakil hatları, Gurbangulı Berdimuhamedov, hastane, konut, köprü, kreş, Medeniyet Köşkü, mermer kaplı beyaz binalar, okul, otel, petrol ve doğalgaz platformları, sosyal amaçlı tesisler, Spor Kompleksi, tekstil fabrikaları, Türk İnşaat Şirketleri, Türk Merv İnşaat firması, türk şirketleri, türkmenistan, yol

Türk Merv İnşaat firması tarafından başkent Aşkabat’a 35 kilometre mesafede bulunan Izgant köyünde inşa edilen sosyal amaçlı tesisler, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla hizmete açıldı. Türk şirketi, bu köyde Medeniyet Köşkü ve Spor Kompleksi inşa etti. Medeniyet Köşkü’ne Devlet Başkanı’nın babası olan Malikguli Berdimuhammedov’un ismi verildi.

Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 21.yıldönümü dolayısıyla düzenlenen açılış etkinliğine katıldı. Medeniyet Köşkü’nün açılış töreninde binanın konferans salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Berdimuhamedov, bağımsızlık gününün en büyük bayramları olduğunu kaydederek, Türkmen halkının bağımsızlığını kazanarak, hür ve özgür bir ülke olduğunu söyledi. Türkmenistan’ın istikrarlı ekonomik kalkınma ile dünyanın hızlı kalkınan ülkelerinin biri haline geldiğini belirten Berdimuhamedov, “Türkmenistan açık kapılar siyaseti ile dünya ülkeleri ile eşit çıkarlar doğrultusunda işbirliği yapıyor. Dünyada barış ve güvenliğin sağlanması yönünde ileri sürdüğümüz dış politika inisiyatiflerimiz uluslararası toplum tarafından takdirle karşılanıyor” diye konuştu.

2012 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) dönem başkanlığını yaptıklarını belirten Türkmen lider, önümüzdeki Kasım ayında BDT Devlet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapacaklarını belirtti.

Berdimuhamedov, Türk şirketi tarafından inşa edilen Medeniyet Köşkü ve Spor Kompleksi’ni gezdikten sonra açılış alanından ayrıldı.

Açılışa, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri, bakanlar, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, Türk işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Merv İnşaat’ın inşa ettiği 500 kişilik Medeniyet Köşkü 17 milyon dolara mal oldu. Bu merkezde, nikah odası, internet kafe, 150 kişilik sinema salonu, müze ve sergi alanı bulunuyor. 11.5 milyon dolara mal olan Spor Kompleksi’nde sporun çeşitli branşlarına ait odalara yer alıyor. Ayrıca, kapalı ve açık spor sahaları mevcut.

Türk müteahhitlerin en çok iş aldıkları ülkelerden olan Türkmenistan’da, Türk inşaat şirketleri önemli projeler yürütüyor. Şirketlerin yılın 8 ayında aldıkları işlerin bedeli 3 milyar 785 milyon doları buldu. Türk firmaları, Türkmenistan’da konut, okul, kreş, yol, petrol ve doğalgaz platformları, tekstil fabrikaları, köprü, enerji nakil hatları, boru hattı, demiryolları, hastane, otel ve dinlenme tesisleri gibi birçok projenin yapımını üstlendi. Türk şirketlerinin, Türkmenistan’da aldıkları işlerin bedelinin, yıl sonuna kadar 5 milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. Geçen sene yaşanan küresel krize rağmen Türk şirketleri, Türkmenistan’da 63 projeyi hayata geçirdi.

CHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje