Tüketicilerin Hayali 3+1 Evde Oturmak!

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Mart - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

ING Bank’ın Bilgi Üniversitesi işbirliği ile yaptığı araştırmaya göre, Aralık 2010 itibarıyla alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 135 bin TL. Büyük çoğunluğu sıfır daire almak isteyen tüketicilerin I hayali ‘3+1’ evde oturmak.

ING Bank’ın halkın konut alma eğilimini gösterme iddiası taşıyan endeksi ING Mortgage Barometre’nin 2010 yılına ilişkin sonuçları, Türkiye’de milyonlarca insanın ‘ yeni ev ‘ hayali kurduğunu teyit etti. Tüketicilerin konut alma düşüncelerini, ekonomik beklentileriyle harmanlayarak ifade eden ve 2010’da 12 kez Türkiye genelinde yaklaşık bin kişiye ulaşarak yapılan araştırmanın kümüle sonuçlarına göre, konut satım alınırken kullanılacak kaynaklar arasında kredi en ön sırada geliyor. Araştırmanın öne çıkan diğer bazı sonuçları şöyle:

* Aralık 2010 itibarıyla alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 135 bin TL. Kredi kullanmayı düşünen her 4 tüketiciden 1 ‘i konut bedelinin yansından azı için kredi planlıyor.

* Krediye aylık ödenebilecek tutar ortalama aylık 1334 TL. 73 ay vade tercih ediyor.

* Tüketicilerin büyük çoğunluğu sıfır daire almak istiyor.

* Satın alınırken tüketicilerin yüzde 61’i, ‘3+1’ evi tercih ediyor.

* Büyük çoğunluk 1 yıl ya da daha uzun bir süre sonra konut almayı planlıyor. Büyük çoğunluk içinde yaşamak için konut satın almayı planlıyor.

Barometre sonuçlanna göre, 2009 Aralık dönemine kıyasla; tüketicilerin banka kredisine ilgileri arttı. Sonuçlan değerlendiren ING Bank Bireysel Krediler Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, kredi piyasasındaki gelişmeleri şöyle aktardı: “18 Şubat 2011 itibari ile Türkiye pazarı mortgage kredileri bakiyesi 59.4 milyar TL, toplam tüketici kredileri (mortgage, ihtiyaç, taşıt kredileri) bakiyesi ise 129.4 milyar TL’dir. Mortgage kredilerinin toplam tüketici kredileri içindeki payı yüzde 46. 2009 sonunda 42.3 milyar TL olan mortgage kredi bakiyesi 2010 yılı sonunda 57.2 milyar TL’ye ulaştı. Piyasa yüzde 35 büyüdü. 2011 yılında yaklaşık 1.5 aylık dönemde piyasadaki büyüme devam ediyor.”

Cumhuriyet/Fatma Koşar

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje