Reklamı Kapat

TÜDEF: Çürük Bina İçin Dava Açın!

Editör: SerMimar Tarih: 3 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

TÜDEF yöneticisi Çetin, depremde evleri yıkılanların 3 yıl içinde dava açmaları gerektiğini belirterek, Noterden müteahhide, Şehircilik Bakanlığı’na ve kredi aldıkları bankaya ihtarname çekmeleri gerektiğini hatırlattı

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin Van’da evi yıkılanlara, haklarını aramaları çağrısında bulundu. Kanuna standartlara uygun olmayan ve ‘ayıplı mal’ kabul edilen konut türü taşınmazlarda sorumluluğun 5 yıl olduğunu ifade eden Çetin, “Burada tüketicinin 4 hakkı var; parayı geri almak, misli ile değiştirmek, ücretsiz tamir hakkını kullanmak veya ayıp oranında indirim sağlamak. Gayrimenkuller için geçerli olan, parayı geri almak ya da misli ile değiştirmek” dedi. Çetin yapılacak işleri de 3 yıl içinde önce müteahhit firmaya, satan firma ya da kişiye, teknik kontrolünü yapan yapı denetim firmasına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve konutu alırken kredi kullandıysa kredi aldığı bankaya ihtarname gönderilmesi, 15 gün içinde cevap gelmemesi halinde tüketici mahkemesine dava açması olarak sıraladı.

Depremzedeler için mevlit
Bu arada Van’da bu akşam saatlerinden sonra yağış bekleniyor. Sıcaklık eksi 5 derece olarak. Diyanet İşleri Başkanlığı, şehitler ile depremde hayatını kaybedenler için bu akşam yatsı namazı sonrası tüm yurtta mevlit ve hatim programları düzenleyecek.

STAR

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje