Reklamı Kapat

TOKİ’nin 513 Bin Konutunda Zorunlu Deprem Sigortası Var!

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Van’daki deprem, zorunlu deprem sigortasının önemini bir kez daha gündeme getirdi.Deprem sonrasında yıkılan binaların çoğunda Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yapılan zorunlu deprem sigortasının olmadığı dikkati çekti. Van’da sigorta kapsamına giren yaklaşık 80 bin konut bulunmasına rağmen, bunların sadece 7 bin 318’inin sigortalı olduğu belirlendi. Elazığ, Simav ve Van depreminde, yapılarında herhangi bir hasar meydana gelmeyen TOKİ’nin ürettiği 513 bin konutun depreme karşı sigortalı olduğu belirtildi. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, zorunlu deprem sigortasının inşa ettikleri konutların tamamında yapıldığını söyledi.

Deprem sigortası şart
TOKİ binalarının depreme dayanıklılığının yanısıra en önemli avantajlarından birinin de kamu güvencesi olduğunu vurgulayan Karabel, şunları söyledi: “TOKİ konutlarının satışı esnasında zorunlu deprem sigortası yaptırılması şart. İnşaat sürecinde de konutlar müteahhitler tarafından sigortalanıyor. TOKİ’den konut sahibi olanlar tapusunu alana kadar DASK sigortasını yaptırmış oluyor. Konutlarımızın 10-20 yıl arası taksitlerle satıldığı ve tapunun da borç bittiği zaman verildiği düşünüldüğünde TOKİ’nin deprem sigortasına verdiği önem daha iyi anlaşılıyor.”

Standarda uygun
TOKİ’nin yaptığı konutların zemininin ilgili belediye ve kuruluşlar tarafından incelendiğini hatırlatan Karabel, jeolojik, jeofizik, jeoteknik ve imar planına esas etüt raporları hazırlandığını kaydetti. Bu etütlerle birlikte proje çalışmalarına başlandığını dile getiren Karabel, şöyle konuştu: “Projelere göre inşaat yapılacak alanda, gerekli temel sondajı, arazi deneyleri, laboratuar deneyleri ve jeoteknik değerlendirmeler yapılarak zemin etüt raporları hazırlanıyor. İnşaatlar depreme dayanıklı radye temel ve tünel kalıp teknolojisiyle yapılıyor. Kaba inşaatta standartlara uygun hazır beton kullanılıyor, dökülen betonların numuneleri yetkili laboratuarlarda kontrol ediliyor. Beton çeliği de tüm teknik şartnamelere ve standartlara uygun olarak kullanılıyor ve beton donatı çubukları ilgili şartnameye göre gerekli sıklıkta çekme deneylerine tabi tutuluyor.”

Erdinç ÇELİKKAN/Hürriyet

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje