Reklamı Kapat

TOKİ, Bozburun’da Kentsel Dönüşüm Yapsın Mı?

Editör: SerMimar Tarih: 30 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nin bir otel hariç tamamı kaçak yapılardan oluşan Bozburun Beldesi’nin geleceğine vatandaşlar karar verecek. Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa, Bozburun’un denize 100 metre mesafesindeki binalar yıkılacak…

Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından önerilen ‘kentsel dönüşüm’ konusunda tek başına karar vermek istemeyen Belediye Başkanı CHP’li Cemil Şener, referandum düzenleyerek vatandaşın karar vermesini sağlayacak. Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa, Bozburun’un denize 100 metre mesafesindeki binalar yıkılacak, sahiplerine de hazine arazilerinde yapılacak yeni evler verilecek.

Yıllardır politikacılar tarafından seçim ve politika aracı olarak kullanılan ve hala çıkarılmayan köylerin imar planı sıkıntısını en çok 700’e yakın konutun bulunduğu 2 bin 121 nüfuslu Bozburun beldesi çekiyor. Şimdiye kadar çözümün üretilememesi ve hatta görevdeki CHP’li Belediye Başkanı Cemil Şener’in ‘Belediye binamız bile kaçak’ diyerek sıkıntısını dile getirdiği belde için son olarak Özel Çevre Koruma Kurulu (ÖÇKK), Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çözüm önerdi. Başkan Cemil Şener önümüzdeki günlerde yapılacak meclis toplantısında bunun halka sorulmasını isteyecek. Referandum tarihi de saptanarak çözümün Bozburunlu yaşayanlar tarafından verilmesi istenecek.

BAŞKAN: KİMSE OLUMLU BAKMIYOR
Başkan Şener ÖÇÇK’nın kentsel dönüşüm projesine, görüşünü sorduğu hiç kimsenin olumlu bakmadığını belirtti. Beldedeki Mete Otel’in dışında hiçbir konut ve işyerinin yapı kullanma izni ve ruhsatı bulunmadığını belirten Şener şunları söyledi:

“Şimdiye kadar da tek bir çözüm üretilmedi. Belde olarak Yunan adalarına en yakın yeriz. Yat filomuz 200’e dayandı. Deniz sınır kapısı bile açıldı. Şimdi bizden kentsel çözüme evet dememiz isteniyor. Kişisel olarak bölgenin dokusu açısından ben istemiyorum. Coğrafi yapımız ortada. Beldenin üçte ikisi deniz yanı kıyı kenar çizgisi içinde. Arkamızda geniş ova yok ki. Kentsel dönüşümde bize gösterilen hazine arazileri ise dağ başında. Denize cepheli vatandaşın yeni binaları aynı konumda olmayacak. Bu nedenle biz meclis olarak böyle bir kararın altına imza atamayız. Bunu vatandaşımıza sormak için referandum isteyeceğim. Aslına bakarsanız bu iş referandumla da çözülmez. Bununla ilgili yasa çıkarılmak zorunda. ”

BOZBURUN MARKA OLABİLİR
Kentsel Dönüşüm teklifinde bulunan ÖÇKK Başkanı Ahmet Özyanık ise, Belediye Başkanı Şener ile konuyu enine boyuna tartışıp değerlendirdiklerini söyledi. Özyanık şöyle konuştu:

“Bozburun için, bölgenin hem doğal hem geleneksel mimari dokusuna da riayet edecek daha düşük yoğunluklu, ama her halükarda bir kentsel dönüşüme ihtiyacın olduğu konusunda anlaşmaya vardık. Belediye Başkanı önümüzdeki ilk meclis toplantısında bunu gündeme getirecek. Ben inanıyorum ki Bozburun halkı, Bozburun’da siyaset yapanlar bu projeye destek vereceklerdir. Kendileri Bozburun’u kaçak ve çarpık yapılaşmayla heba etmek istemeyeceklerdir. Selimiye olsun, Bozburun olsun bölgede marka olabilecek yerlerden. Göcek ve Ölüdeniz marka olduğu gibi Bozburun’u da rahatlıkla marka yapabiliriz. ”
TEK VE 2 KATLI YAPILAR OLACAK
Dönüşümün kıyı kesimindeki çarpık yapıların ortadan kaldırılarak, yerine yine sahilde ve aynı konumda yeni şehirleşme ile gerçekleşeceğini savunan Ahmet Özyanık şöyle devam etti:

“Ön sıradaki yerlerin hakkaniyeti kentsel dönüşümlerde korunur. Ki artık Türkiye bu konuda çok profesyonelleşti. Bozburun o kadar çok ahım şahım problemli yer değil. Biz kurum olarak da Denizli Pamukkale Özel Çevre Bölgesi’nde benzer bir projeyi şu anda tamamlama aşamasına geldik. Belediye ve halk kabul ederse bunu TOKİ eliyle yapabiliriz. TOKİ deyince insanların böyle çok katlı yapılar aklına geliyor. Fakat bizim projelerimizde iki katlı ve gerekirse bir katlı doğa ve mimariye uyumlu özel yapılar oluşturma şansına sahibiz.”

RADİKAL

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje