Sektörel Haberler

Termal Turizmde Yatak Sayısı 100 Bine Çıkarılacak!

Termal Turizm İşletme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, Türkiye’nin termal turizmdeki 20-25 bin yatak kapasitesinin ilk etapta 100 bine çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı

Verilen teşviklerle sektörde bir haraketlilik yaşandığını anlatan Ali Acar, gerekenlerin yapılması halinde termal turizmden 50 milyar dolar gelir elde edileceğini kaydetti

Termal kaynaklar bakımından zengin olan Türkiye, bünyesinde çok sayıda kaplıca ve ılıca ihtiva ediyor. Ülkede toplam bin 400 kaynak merkezi bulunuyor, fakat bu alanların 100’ünden turizm amaçlı yararlanılabiliyor. Kaplıca ve ılıca varlıklarının iyi değerlendirilemediğinden dert yanan sektör, termal kaynaklara önem verilmesi halinde ülkeye döviz akacağına kanaat getiriyor. Afyon Termal Turizm İşletme Derneği (ATTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, “Maalesef doğal kaynaklarımızı yeterince kullanamıyoruz. Eğer elimizde olanı iyi değerlendirir, dinlenme ve eğlenceden önce sağlık altyapısını oluşturursak termal turizmden 50 milyar dolar gelir elde ederiz” dedi.

Türkiye’nin termal turizmde 20-25 bin yatak kapasitesinin olduğuna işaret eden Ali Acar, bu sayının ilk etapta 100 bine çıkarılmasını, ardından da kademe kademe artırılması gerektiğini vurguladı. Acar, iktidarın 8-10 senedir aldığı kararlar ve verdiği teşvikler ile sektörde kıpırdamalar olduğunu kaydederken, “Umuyorum, bu alan daha da güçlenecek, orta vadede ülkemize ciddi oranlarda döviz getirecek.” öngörüsünde bulundu. Dışarıdan termal turizm için gelenlerin yüzde 3’e tekabül ettiğini bildiren ATTİD Yönetim Kurulu Başkanı Acar, Zafer Havalimanı hizmete girediği zaman bu oranın yüzde 25-30’ları bulacağını dile getirdi.

Termal kaynakları değerlendirme adına Afyon’da önemli bir adım atılıyor. Şehirde 130 bin metrekare alana Alila Termal Tesisleri kuruluyor. Bünyesinde otel ve devremülklere yer verilecek tesisin bölge ekonomisine de önemli katkı sunması bekleniyor.

Ege ve Akdeniz’de 23 alternatif otel projesi bulunuyor
Acar, Kıyı Ege’de 5 ya da 7 yıldızlı bir otel projelerinin bulunduğunu bildirdi. Otel için yer aradıklarını aktaran Acar, 2013’te başlayacakları projeyi 2014’te tamamlayacaklarını ifade etti. Acar, 40-50 milyon dolar yatırım yapacakları mekanda alkollü içeceklere yer vermeyeceklerini de aktardı. Ege ve Akdeniz hattında toplam 23 alternatif otel olduğunu belirten Acar, 4 tane de projesi biten otel bulunduğuna, bunların 3-4 sene içinde devreye gireceğine işaret etti. Kıyı Ege’nin ardından Mekke-i Mükerreme’de otel açacaklarını anlatan Ali Acar, “5 sene içinde sağlık, yazlık ve dini turizm alanlarımızı tamamlayacağız” taahhüdünde bulundu.

Her tercihe göre paket seçeneği
Otelleri paket olarak satmalarının söz konusu olabileceğinin altını çizen Ali Acar, “Bu paketler bir futbol kulübüne üyelik olarak görülebilir. Uygulamamız ile isteyen termal otele, isteyen yazlık otele, isteyen Mekke-İ Mükerreme’ye gidebilecek” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak