Reklamı Kapat

Taşyapı’nın Patronu Emrullah Turanlı Bombayı Patlattı!

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı bakın şimdi ne yapacak… Türkiye’nin en önemli müteahhitlerinden biri olan Emrullah Turanlı İnşaatta doğdu, sanayici meydana geldi, tavadaki yağı istiyor sanayici olmaya karar verdi…

tasyapinin-patronu-emrullah-turanli-bombayi-patlatti-sanayici-oldu

Bazı sanayiciler inşaata yönelirken yılların inşaatçısı, Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı bombayı patlattı, “Türkiye’nin katılacağı için endüstri gelişmeli” diyerek atık yağları toplayıp biyoyakıt üreten bir fabrika kurdu. Şimdi hedef, toplam yatırımı 500 milyon dolara taşımak…

“Lüks rezidanslar, milyon dolarlık evler yapıp satıyorum. Çok da güzel, kârlı bir meslek. Fakat atık yağdan enerji üreten bu tesis yok mu, bana şu sıralar tüm heyecanı işte burası veriyor. Çevreye yaptığım katkı, ülkemin geleceğine yatırım…”

Bu laflar yılların inşaatçısı Taşyapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı emrullah turanlı’ya ait. Üstelik bu yatırım hükmü, pek çok sanayicinin ‘çok daha kârlı’ diyerek inşaata kaydığı bir döneme denk geliyor.

“Bundan sonra bana sanayici diyebilirsiniz” diyen ve önümüzdeki dönemde üç alanda yeni yatırımlar hedefleyen Taşyapı’nın patronu Turanlı, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek, hedeflerini Dilovası’ndaki enerji üretim fabrikasında anlattı. İnşaattan kopmayacaklarını ve 20 senelik vadeli projeleri olduğunu söyleyen Turanlı’nın üç hedef sektörü ise geri dönüşümden enerji üretimi, turizm-inşaat ve havalimanı işletmeciliği.

110 milyon $ harcadı

Emrullah Turanlı, “İnşaat sanayinin önüne geçerse bu olmaz. Sanayiciler de inşaatçı olmuş. İnşaatçılar da zaten inşaat yapıyor. Türkiye’nin katılacağı için sanayinin gelişmesi lazım” diyor.

Bitkisel, daha doğrusu bildiğimiz yemekte kullanıldıktan sonra toplanan atık yağdan biyoyakıt üretimi hakkında 110 milyon dolarlık yatırımla açılan TBE dönüşüm fabrikasında soruları yanıtlayan Turanlı, lokanta, fast food zincirleri, otel ve evler ağırlıklı olmak üzere 30 bin işletme ile anlaşmaları yaptıklarını belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dışında Enerji, Ziraat ve Çevre Bakanlıkları’nın bu çeşit çevreci projeleri desteklediğini ifade eden Turanlı, şöyle söyledi:

“Ancak kontrol kafi değil. Hem atık yağların bertaraf edilmesi yeterince denetlenmiyor hem de kayıtdışı çalışanlar üzerinde yeterince işlem yapılmıyor.”

‘Kaçak aldı başını gidiyor’

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi dağıtım şirketlerinin yüzdesel oranlarla biyoyakıt kullanımına yönlenmesi ismine çalışma yürütülmesi gerektiğini belirten Turanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de atık yağlardan elde edilen yakıt 10 numara yağ olarak Kaçak bir biçimde otobüslerde kullanılıyor. Hem sağlığa, hem de çevreye zararı mevcut. Şu anda bizim üç misli fazlamız kaçak mevcut. Bizim hedefimiz 30 bin ton atık yağ dönüştürmek. 90 bin ton kaçak mevcut. Satıp gidiyor. 2013’ten beri toplama yapıyoruz. 30 bin ton toplama yaptık. Biz beşte ikisini topluyoruz. Beşte üçünü toplayanlar göstersin bir litresini. Artık kayıt içine alınması lazım.”

2 bin kişilik istihdam yolda

1 Ocak 2016’dan itibaren motorine binde 1 oranında bitkisel atık yağ katma zorunluluğu getirildiğine işaret eden Turanlı, bu oranın yıldan yıla kademeli olarak binde 2 ve binde 3’e çıkacağı bilgisini verdi. Şu anda biyoyakıt işinde 350 kişiyi istihdam ettiklerini söyleyen Turanlı, yeni yatırımlar sonrası hedefin 2 bin çalışan olduğunu belirtti.

İnşaat, havalimanı işletmeciliği ve otel yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Turanlı, kömür ocakları satın aldıklarını ve bu alana yatırım yapacaklarını belirtti. Turanlı Afrika bölgesinde de mühim girişimlere hazırlandıklarını belirtti.

‘Valilik izin versin, yatırımı katlarım’

25 bin toplama alanına sahip olduklarını ve sektörün tamamının 100 milyon dolar civarında bir ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu anlatan Turanlı, “Bizim beş fabrika daha kurma hedefimiz mevcut. Tekirdağ, Mersin ve İç Anadolu’da yatırım amaçlıyoruz. Yeniden aynı büyüklükte. Yekün yatırımımız 500 milyon doları bulacak diyebiliriz. Şu anda yüzde 16 ziyan ediyoruz. Çünkü toplama maliyeti çok yüksek. Fakat ben bu işin katılacağı olduğuna inanıyorum. Ben inşaattan kazandığımı buralara yatıracağım” diye söyledi. Evsel atıklar hakkında açtıkları dönüşüm fabrikasının bir benzerini yeniden aynı bölgede endüstriyel atıklar için de yapacaklarını söyleyen Turanlı, valilikte bekleyen bu pakete start verilmesi halinde 110 milyon dolarlık yeni yatırımın derhal başlayacağını anlattı.

Kaynak: Milliyet

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje