1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tasarımda En Önemli Nokta Kullanışlılık Olmalı!

“Tasarım yapılırken en önemli konuların başında `kullanışlı olmak` geliyor” diyen Denko Genel Müdürü Deniz Saraç, “Çok sık, çok gösterişli bir dolap tasarımı yapabilirsiniz ancak kullanışlı değilse insanlardan ilgi görmeyecektir. Çünkü banyo dolabı bir süs eşyası değildir, gün boyunca defalarca kullandığımız bir ev eşyasıdır” dedi.

ahşap tasarımı, banyo dolabı fiyatları, banyo dolabı ile ilgili aramalar, banyo dolabı modelleri, Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi, demko mobilya, denko banyo, Denko Mobilya ile ilgili aramalar, dolap resimleri, dolap tasarım, dolap tasarım programı, dolap tasarımı ile ilgili aramalar, dolap tasarımları, ikea, kontrbas dolap, mobilya tasarımı, mutfak tasarımı, orka banyo dolabı, plastik banyo dolabı, praktiker, Tekzen, ucuz banyo dolabı

Müşterilerinden gelen talep ve eleştirilerin tasarımların şekillenmesinde önemli rol oynadığına değinen Denko Genel Müdürü Deniz Saraç, sorularımızı yanıtladı.

Sektörde faaliyet gösteren sayılı firmalardansınız. Bize kuruluşunuz ve gelişim sürecinizle ilgili neler söyleyeceksiniz?
Denko Mobilya 2001 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sabri SARAÇ tarafından kurulmuştur. O dönemde ülkemizde kriz yaşanıyordu ama biz yinede bölgemizde bir yatırım yapmayı kafamıza koymuştuk, çünkü 1960 yılından beri ticaret hayatının içerisindeydik ve bu ticari faaliyetimizi sanayi koluna taşımak istiyorduk ve banyo mobilyaları üretimi konusunda yatırım yaptık. O gün 14 personel ile başladığımız yola bugün 50 personel ile devam ediyoruz. Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde 33.000 metrekare açık alandaki 5.500 m2 büyüklüğündeki fabrikamızda üretim yapmaktayız. Buraya 2004 yılında taşındık ve konum olarak gelişmeye müsait bir yapıdayız. Her geçen yıl farklı model ürünlerimizle müşterilerimizin karşısına çıkıyor ve beğenilerine sunuyoruz.

Ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz?
Üretimimiz ağırlıklı olarak banyo mobilyaları. Bunun yanında projeli olarak mutfak ve ofis mobilyaları da üretmeye başladık. Banyo mobilyalarında toplamda 75 farklı modellerimiz mevcut. Ekonomik gruptan, üst gruba kadar her ölçü ve ebatlarda, değişik tasarımlı ve kullanımlı birçok çeşit bulabilirsiniz. Renk seçeneklerimiz çok fazla mevcut. Herkesin zevkine göre hitap eden ürünler üretmeye gayret gösteriyoruz. Bu konuda müşterilerimizden gelen geri bildirimler bizler için yeni ilham kaynakları oluyor ve ürünlerimizi müşterilerimizin tavsiyeleri üzerine şekillendirebiliyoruz.

Üretim kapasiteniz ve büyüme hedefleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Şu an aylık 2000 ila 2500 adet banyo mobilyaları üretim kapasitesine sahibiz. Bunun yanında aylık 20-30 mutfak mobilyalarını da ayrı bir üretim ekibimizle gerçekleştiriyoruz. Tabi büyüme hedeflerimiz devam ediyor. Biz aylık 300 adet dolap üretimiyle başladığımız bu yolda 2000-2500 adetlere gelmemiz güzel bir gelişme. Sektörde 12.yılımıza giriyoruz ve gelişimimizi istediğimiz şekilde sürdürüyoruz. Bundan sonraki yıllarda da aynı şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Mutfak ve ofis gruplarında ise banyo mobilyasında yakaladığımız hacmi yakalamak için çalışıyoruz. Bu alanda da tıpkı banyo mobilyaları gibi bölgesel değil ulusal ve uluslar arası çalışmak istiyoruz.

Pazardaki yeriniz nedir? Ürünleriniz tamamını iç piyasada mı eritiyorsunuz?
Bugün Denko Banyo Mobilyaları’nın gittiği yerlere baktığımızda, pazarda ne kadar da büyüdüğümüzü çok rahatlıkla görebiliyoruz. Pazardaki yerimiz banyo mobilyaları sektöründe oldukça iyi konumda. Şu an ülkemizde irili ufaklı binin üzerinde üretici firma var. Bunlarla rekabet etmek kolay değil fakat bu sektöre hak ettiği gibi yatırım yapan çok az üretici firma var. Bizde bu az olan firmaların içerisinde olduğumuz için, işimizi ciddiyetle ve severek yaptığımız ve müşterilerimize iyi hizmet götürdüğümüz için sektör firmaları arasında ilk 5 firma içerisindeyiz. Denko müşterilerinin memnuniyetini ve isteklerini her zaman ön planda tutmayı amaçlamıştır. Bu nedenle üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerini en iyi ve en gerektiği şekilde yapmayı sürdürmeyi ve gelişen, değişen şartlarda sürekli yenilenmeyi hedeflemiştir. Bu da bizi sektörde işini ciddi yapan firmaların arasına taşımıştır.

Şu an ürünlerimizin %70i iç piyasaya, %30 u dış piyasaya gidiyor. Hedefimiz ihracatımızı %50 nin üzerine çıkarmak.

Ağırlıklı olarak hangi coğrafyada yer alıyorsunuz?
İç pazarda toplamda 7 ayrı bölgede 200 noktada hizmet veriyoruz. Bu bölgeler arasında kendi bölgemiz olan Batı Karadeniz ürün gönderimi konusunda birinci sırada. İkinci Ege Bölgesi, üçüncü İç Anadolu geliyor. Yurt dışında ise ağırlık Libya ülkesi olmak üzere, Azerbaycan, Hollanda, Irak ve Cezayir’e ürün gönderiyoruz. Libya, Hollanda ve Irak’a önümüzdeki hafta yine bir ihracat gerçekleştireceğiz. Böylelikle bu seneki ihracat hedefimizi yakalamış oluyoruz. 2012’nin bitmesine 3 ay bir süre varken hedefi tutturmak bizim için son derece sevindirici.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
Firmamızın tanıtılması konusunda fuarları çok önemsiyoruz ve yurtiçinde uzunca bir süredir sadece Unicera fuarına katılıyoruz. İlk defa 2005 yılında katıldık ve o günden beri ara vermeden 7 yıldır katılımcıyız. 2005’ten sonra birkaç sektörel fuara daha katıldık ancak beklentilerimizi karşılamadığı için devam ettirmedik. İnşaat, yapı ve malzemeleri sektörü ile çok sayıda fuar yapılıyor, sektörün gelişimi ve iletişimi için fuarların çok önemli olduğunuz düşünüyorum. Bizler şu anda sadece Unicera’ya katılıyoruz ve fuardan son derece memnunuz, çok güzel geri dönüşler alıyoruz, çoğu müşterimiz ile fuarda yeniden görüşerek fikir alışverişinde bulunabiliyoruz. Bu fuarın faydalarını bugüne kadar çok gördük, önümüzdeki yıllarda da göreceğimizi düşünüyorum.

2012 yılında öne çıkan yeni ürünleriniz neler?
2012 yılında toplam 14 yeni tasarım yaptık. Bunların hepsini de mart ayındaki Unicera fuarında sergiledik. Hepsi çok beğenildi, olumlu geri bildirimler alındı. Özellikle Osmanlı serisi dediğimiz altın varak boyamalı “Saray” ve “Harem” adlı modellerimiz bu yılın en çok tercih edilenleri oldu. Bunun yanında “Trio”modelimiz komple parlak lake olarak boyadığımız yuvarlak hatlı gövdesi ve led’li elips şeklinde aynası ile modern bir banyo mobilyası olarak en çok göze çarpan bir ürün oldu ve müşterilerin teşhirlerinde yerlerini aldı. Ekonomik grupta ürettiğimiz “Vega” modelimiz ise standart bir ekonomik dolap görünümünden ziyade modern bir banyo mobilyası şeklinde tasarlandığı için bu yıl çok satılan ürünlerden bir tanesi haline geldi. Ürünlerimizin geneline baktığımız zamanda hemen hemen hepsinin satış hacimleri çok güzel bir şekilde ilerliyor.

Banyo mobilyaları için en önemli iki konu hammadde kalitesi ve tasarım. Biz de bu konulara özel ilgi gösteriyoruz. Üretimde kullanılan her parça MDF’den vidasına kadar birinci sınıf malzemelerden seçilir ve üretimin her aşamasında çeşitli kontrollerden geçirilerek sevk edilir. Dolaplarımızda en çok kompozit ahşap bir malzeme olan MDF’yi kullanıyoruz; lake ile kaplanan MDF’ler hem çok daha şık bir görüntüye sahip olmakta hem de daha sağlam bir ürün haline gelmektedir.

Ar-Ge sizin için ne kadar önemli?
Yapılan tasarımlar ise bazen günün moda olan eğilimlerini yansıtmakta, bazen de birlikte kullanıldıkları seramik sektöründeki ürünlerle paralellik göstermektedir. Müşterilerimizden gelen talep ve eleştirilerde tasarımlarımızın şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden Ar-Ge çalışmasını sürekli yapıyoruz. Ar-Ge bizim için çok önemli bir unsur. Her yıl yeni ürünlerimizi piyasaya sunmadan önce detaylı bir ar-ge çalışması yaparız. Fabrikamız içerisinde oluşturduğumuz Ar-Ge atölyemizde de deneme üretimini gerçekleştiririz. Ar-Ge üretim yapan her firmanın yapması geren bir unsur olduğunu düşünüyorum. Çünkü şartlar ve müşteri istekleri her geçen gün değişiyor ve bu değişime ayak uydurmak gerekiyor. İnovasyon yapmazsanız rakiplerinizden geri kalma riskiniz çok artıyor. Ar-Ge çalışmaları bir nevi yenilikleri de firmamıza kazandırıyor.

Burada bir konuyu vurgulamak istiyorum, tasarım yapılırken en önemli konuların başında kullanışlı olmak geliyor. Çok sık, çok gösterişli bir dolap tasarımı yapabilirsiniz ancak kullanışlı değilse insanlardan ilgi görmeyecektir. Çünkü banyo dolabı bir süs eşyası değildir, gün boyunca defalarca kullandığımız bir ev eşyasıdır. Bu sebeple ürünleri çıkarmadan önce bu tip nedenleri gözden kaçırmamak için Ar-Ge çalışmalarına bizzat ben kendim katılıyorum ve çalışma bitene kadar içlerinde titizlikle çalışmayı yürütüyorum.

Sizi rakip firmalardan ayıran en belirgin özellikleriniz neler? Bugün geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Denko Mobilya olarak müşteri odaklı olmak bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır. Amacımız müşterilerimizin kendilerini özel hissettirecek; şık, kullanışlı ve dünya standartlarında mobilyaları üretip hizmetlerine sunmaktır.

2012`ye yönelik hedefleriniz neler? Son dönem projelerinizden bahseder misiniz?
2012 yılı içerisinde önemli yatırımlar yaptık. İnşaat sektörüne girdik, 2 blok toplam 20 daireden oluşan bir konut inşa ettik. Bunun yanında 27 metre uzunluğunda otomatik lake boya hattı makinesini bünyemize kattık. Fabrika alanı içerisinde yeni hizmet binası inşaatımız tamamlandı. Iso 14001 çevre yönetim sistemi belgesini aldık. Bu yatırımlarımız inşallah önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir. Trabzon ve Mardin illerinde çalıştığımız müşteri yoktu. Son iki ayda bu iki ilde de yeni bayilerimizle anlaşmaya varıp çalışmalarımıza başladık. İnşallah ülkemizin her ilinde Denko Banyo Mobilyalarını göndermek istiyoruz. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim;

“BİZ TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ ÇÜNKÜ BU ÜLKE BİZİM”. Herkese sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

Haberortak

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mimar, Mühendis, Tekniker, Teknisyen İlanları – 7 Ocak 2013

DELTA İnşaat Dekorasyon Bölümüne 3D Tridimax kullanabilen ve Tasarım yapabilen Bay- Bayan Personeller alınacaktır. 0.532.411-18-81 …