Şırnak’ta İki Deprem!

Editör: SerMimar Tarih: 14 - Haziran - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Önce Van, sonra Edirne ve Muğla. Şimdi de Şırnak! Şırnak’ı vuran iki deprem Mardin ve Siirt’te de hissedildi.

Son günlerde sürekli gündemde kalan büyüklü küçüklü neyin habercisi bilinmez ama en son deprem Şırnak’ı salladı.

Şırnak, bu sabah Richter ölçeğine göre 5.5 ve 4.0 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı. Paniğe yolaçan depremlerde evlerini terkedenler açık alanlara çıktı. Depremler Mardin ve Siirt’te de hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre ilk deprem saat 08.50’de meydana geldi. Merkez üssü İkizce Köyü olan 4.0 büyüklüğündeki deprem, yerin 7.2 kilometre derinliğinde kaydedildi. Bunu saat 08.52’de merkez üssü Silopi İlçesi’nin Pınarönü Köyü olan Richter ölçeğinde 5.5 büyüklüğündeki ikinci deprem izledi. Bu deprem yerin 5.4 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Depremleri hissedenler panik içinde evlerini terkederek açık alanlara çıktı. Depremler bazı kerpiç evlerin duvarlarında çatlaklara yol açtı.

VALİ’DEN AÇIKLAMA

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Silopi’deki 5.5 büyüklüğündeki deprem için “Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Silopi’de Pınarönü merkezüssü depremin 5. 5 olduğu yönünde intikal eden bilgiler var. Bizim Silopi’de ve Şırnak merkezde şimdiye kadar herhangi bir can kaybının olmadığını hemen ifade edebiliriz. Bize şimdiye kadar intikal eden bilgilere göre merkezde bir külliye camisinin minaresinin zarar gördüğüne ilişkin bir bilgi var. Bunun dışında şuana kadar köylerimizden Silopi’den veya merkezden herhangi bir can veya zarar görme yönünde ulaşan bilgi yok ” dedi.

TÜYSÜZ: 4.5’E VARAN ARTÇILAR OLUR

Silopi’deki depremi değerlendiren Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Depremin sığ olması yüzeyde fazla sarsıntı anlamına gelir. Sığ olduğu için deprem 6’nın üzerinde şiddette etkilemiştir. Bölgede 4’ün üzerinde 4.5’e varan artçılar gelecektir. Binada görünür hasar-çatlak varsa, binalara girilmemesi gerekir. Burada olmuş büyük bir deprem kayıtlarda görülmüyor” dedi.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje