Reklamı Kapat

Sıfır Enerji İçin Kentsel Dönüşüm Büyük Fırsat

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Ocak - 2017
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İMSAD Başkanı Hinginar, doğru tasarlanan yapılarla yılda 12-15 milyar dolarlık tasarruf edilebileceğini belirterek, “Bu konuda kentsel dönüşüm büyük bir fırsat sunuyor” dedi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı F. Fethi Hinginar, Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 40’ının yapılarda kullanıldığını söyledi. Hinginar, “Bu miktarın yüzde 40’lara varan kısmı, doğru tasarlanan yapılarla tasarruf edilebilirse ekonomiye yılda 12-15 milyar dolarlık bir katkı sağlar” dedi. Türkiye’nin yıllık enerji faturasının 60 milyar dolar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Hinginar, bunun yarısının konutlardaki enerji tüketiminden kaynaklandığını belirtti. AB’nin gündeminde ‘sıfır enerji’ tüketiminin olduğunu belirten Hinginar, Türkiye’nin de bu yönde kararlar alması gerektiğini vurguladı. Enerji ihtiyacının yüzde 70’inin ithalat yoluyla karşılandığına dikkat çeken Hinginar, şunları anlattı: “Yapılacak tasarrufla cari açık düşürülebilir. Şu anda kentsel dönüşüm sürecinde olmamız konutlarda enerji tasarrufunun artırılması açısından büyük bir fırsat sunuyor. Kentsel dönüşüm, daha etkin enerji verimliliği sağlanması, sağlıklı çevre ortamına kavuşulması açısından da oldukça önemli.”

Verimlilik laboratuvarları kurulmalı

Enerji verimli ve yenilenebilir enerji teknolojileri için uluslararası know-how teknik destek proje olanaklarının değerlendirilmesi gerektiğini belirten Hinginar, yurtiçinde enerji verimli sistemlerin test ölçümleri için akredite laboratuvarlarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Fethi Hinginar, “Çevre ve yeşil finansman boyutlarıyla ilgili uluslararası ortaklıkların da geliştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje