Reklamı Kapat

Sel Mağduru Bodrum’un Hasarı Açıklandı!

Editör: SerMimar Tarih: 30 - Eylül - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Vali Çiçek, sel mağduru Bodrum’un son hasar tespit rakamlarını açıkladı

sel-magduru-bodrumun-hasari-aciklandi

MUĞLA Valisi Amir Çiçek, sel mağduru Bodrum’la ilgili kentteki yöneticilerle toplantıda bir araya geldi. Kentin bir daha afet yaşamaması için temennide bulunan Vali Çiçek, zarar tespitlerinin sürdüğünü kaydederek son rakamları açıkladı.

Bodrum Kaymakamlığı’ndaki gerçekleştirilen toplantıda devletin her zaman yaraları sardığını söyleyen Vali Çiçek, sel felaketinde önce cana, sonra da mala zarar gelmemesi konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti. Arama, kurtarma ve yardım konusunda ekiplerin vakit kaybetmeden harekete geçtiğini belirten Vali Çiçek, kriz merkezi kurulduğunu ve gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Hayatın normale dönmesi için ilk günden itibaren, sabah olmadan çalışmaların başlatıldığını, kurulan kriz merkezine sabah saatlerinde bütün yetkililerin getirilerek hızlı bir şekilde organize olunduğunu kaydeden Vali Çiçek, “Binalardaki, zemin katlardaki su birikimlerinin temizlenmesi, çarşının temizlenmesi, öncelikle iletim hatlarının düzeltilmesi ve enerjinin her tarafa verilmesi sağlandı. Bunlar yapılırken de, ön hasar tespitleri başladı. Yolların açılması, kanalizasyonların açılması, içme sularının verilmesi, elektrik enerjisinin sağlanması hatta araçların hasar tespitlerinin yapılması ve diğer tespitleri de arkadaşlar bayram boyunca tatil demeden sağlıklı bir şekilde yapmaya çalıştı. Devletimizin Valilik, Kaymakamlık ve diğer kurumlarımızın yapması gerekli ne varsa gayretle, özveriyle yapıldı” dedi.

SON RAKAMLARI AÇIKLADI
Bodrumluların ve resmi kurum çalışanlarının gayretiyle bayramı iyi bir şekilde geçirdiklerini söyleyen Vali Çiçek, hasar tespitlerle ilgili ilk verilen rakamların gün geçtikçe arttığını söyledi. Zarar görenlerin kriz merkezine bildirmesini isteyen Vali Çiçek, hasar tespitindeki son rakamları da açıkladı. Vali Çiçek “Halen tespitlerimiz devam ediyor. 266 işyeri, 184 konut, 197 araç ve 24 motosiklet için zarar tespiti yapılmıştır. Bizim yaptığımız ön hasar tespitidir. Mali zarar daha sonra ortaya çıkacak. Her şeyden önce devlet babadır. Devlet hiçbir zaman vatandaşının acılı gününde uzak kalmamıştır. Her zaman için yaraları sarar. Büyük küçük ne yarası varsa vatandaşın; eviyle, işyeriyle, ticaretiyle, şehriyle alt yapısıyla gerekeni yapacaktır. Bu konuda zarar tespitleri kesinleştikten sonra biz bunları bakanlığa ulaştıracağız. Bakanlıkta bu duruma göre, maliyet durumu tespit edilecek ve afet kanunu gereği ne yapılması gerekiyorsa vatandaşımıza ulaşacaktır. Yapılan tüm müracaatlar değerlendirildi. Ön hasar tespit çalışmaları sonrasında Başbakanlıktan genel hayata etkililik oluru talep edeceğiz. Bunun sonucunda hak sahipleri, verilecek karara göre kredi veya vergi ertelemesi gibi imkanlara sahip olacak. Ama taşkının maliyet durumu ortaya çıktıktan sonra” diye konuştu.

Bodrum’da başka bir afet yaşanmaması temennisinde bulunan Vali Çiçek, bundan sonra, şehirleşmede, inşaat yapımında yanlış bir şey varsa kararlılıkla onun düzeltilmesi konusunda çalışılması, dere yataklarına inşaat izni verilmemesi ve bu konuda yerel yönetimlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Osman URAS / BODRUM (Muğla), (DHA)

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje