Reklamı Kapat

Sapanca Gölü’ne Su Sporları Merkezi Yapıldı!

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Temmuz - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Sapanca Gölü’nde uluslararası müsabakaların yapılabileceği standartta 815 metre uzunluğunda kablolu su kayağı tesisi kuruldu.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sapanca Gölü’nün batı noktasının, doğal güzelliklerin öne çıktığı eşsiz bir yer olduğunu söyledi.

Mevcut doğal güzelliği ve doğayı korumak, halkın su kayağı yaparak gölden istifade etmesini sağlamak gibi bir amaçları bulunduğunu vurgulayan Karabalık, bu amaçla SEKA Kamp alanı mevkisinde çalışmaları devam eden Kablolu Su Kayağı Tesisi’ni kurduklarını ifade etti.

Tesisin sadece çevre düzenlemesinin kaldığını, bunun da en kısa zamanda tamamlanacağını dile getiren Karabalık, tesiste acemiler ve profesyoneller için ayrı parkurlar bulunduğuna dikkati çekti.

Uluslararası tüm profesyonel müsabakaların tesiste gerçekleştirilebileceğini anlatan Karabalık, Türkiye’de söz konusu tesisin bir benzerinin Antalya’da bulunduğunu söyledi.

Kurdukları tesisin uluslararası standartlarda ve her türlü altyapısı hazır olan dünyadaki birkaç tesisten biri olduğunu belirten Karabalık, şöyle konuştu:

“815 metre uzunluğunda, elektrik motorlarıyla çalışan kablolu su kayağı tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte, ilçedeki çocuklarımız önce kurslardan geçirilerek su sporları yapma imkanı bulacak. Kartepe, doğal güzellikleri ön plana çıkan, kışın kar kayağı yapılabilen bir merkez olduğundan, dört mevsim turizm imkanı sağlamak amacıyla yaz mevsiminde de su kayağı yapılabilmesi için böyle bir proje hayata geçirildi. Kalan tek şey, kıyıda bir peyzaj düzenlemesi işi. Bununla ilgili gerekli izinler ilgili bakanlıklardan, özellikle de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan alındı. Peyzaj düzenlemesine ağustos ayı sonu itibariyle başlayacağız ve çalışmaların tamamlanmasıyla güzel bir tesis ortaya çıkacak.”

Bildiği kadarıyla dünyada kurdukları tesisin benzeri 32 tesis olduğunu vurgulayan Karabalık, “Bu tesis 33. olacak, ilçemizin turizmine ciddi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Şükrü Karabalık, tesisin su sporlarıyla uğraşan kişilerce yoğun ilgi göreceğini düşündüklerini dile getirerek, SEKA Kamp alanında yapılan yürüyüş yolları ile Kablolu Su Kayağı Tesisi’nin sosyal ve ekonomik açıdan bölgeye canlılık kazandıracağına inandığını kaydetti.

Sapanca Gölü’nün tatlı suyu içinde barındıran, içme su havzasında bulunan ve korunması gereken bir göl olduğuna işaret eden Karabalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanun ve yönetmeliklerde bu gölün korunmasıyla ilgili gerekli kurallar konulmuş vaziyette. Halk ve yerel yönetim olarak bizim bu gölü korumamız son derece önemli. Bu bölgede 4 yıl önce dizel ya da benzinli motorlarla hareket eden tüm araçların hareketine yasak getirildi. Bu yasaktan sonra bizler Kartepe Belediyesi olarak gölü tehdit etmeyecek, risk oluşturmayacak şekilde kablolu su kayağıyla ilgili çalışma yapma zorunluluğu doğduğundan dolayı bu projeyi gerçekleştirdik.”

“ASIL İLKEMİZ GÖLÜ KİRLETMEMEK, KORUMAKTIR”
Geçmişte su sporlarıyla ilgili çalışma yapan kulüpler ya da milli sporcuların belediyeyle irtibata geçerek tesiste çalışmalarını yapabileceğini belirten Karabalık, şöyle konuştu:

“Amacımız, sporcular yetiştirmek ve halkın bu sudan istifade etmesini sağlamaktır. Asıl ilkemiz gölü kirletmemek, korumaktır. Burada bir litre benzin ya da mazotun suya karışması,’binlerce ton suyun kirlenmesi’ demek. Akıllara, ’kablolu su kayağı yapanlar gölü kirletecekler’ düşüncesi gelebilir. Öyle bir kirlilik söz konusu olmayacak. Bunların hepsiyle ilgili ön çalışmalar yaptık. Burada suyun hareketlenmesine imkan sağlanacağı için su daha fazla miktarda oksijenle karışacak ve daha fazla temiz kalacaktır. Bu konuda uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar ve ortaya konulan kurallara da harfiyen uyulacaktır.”

Şükrü Karabalık, tesisin resmi açılışını gelecek yıl haziran ayında Kocaeli ya da Türkiye şampiyonası organizasyonuyla yapmayı planladıklarını, açılış organizasyonu için Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ile görüşmelerin sürdüğünü, ancak resmi açılışa kadar isteyenlerin tesiste bireysel olarak sportif faaliyette bulunabileceğini kaydetti.

TESİSİN MALİYETİ
“Tesisin sadece 5 ayaktan oluşan, 815 metre uzunluğundaki kablolu su kayağı kısmının direkleri, kabloları ve aynı zamanda kumanda odası dahil olmak üzere 350 bin Avro, yaklaşık 750 bin TL’ye mal oldu” diyen Karabalık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öyle tahmin ediyoruz ki, 300 bin TL de sahil peyzaj düzenlemesi için harcanacak. Projeyi iki aşamalı gerçekleştirdik. Birinci ayağı kablolu su kayağı ve kumanda odası. İkinci aşaması ise peyzaj. Peyzaj kısmıyla ilgili ihale ağustos ayının ortalarında gerçekleşecek. Çalışmalar ağustos ayı sonunda başlayacak.”

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje