Reklamı Kapat

Salim Taşçı: Ekonomiyi Fazla Soğutmak Konut Sektörünü Zorlar!

Editör: SerMimar Tarih: 23 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Kurulu Başkanı Salim Taşçı seçim öncesi başlayan ve özellikle inşaat sektöründe konut üreticilerinin yakından takip ettiği ‘ekonomiyi soğutacak tedbir’ konusuna bir açıklama da bulundu

Seçim öncesi başlayan ve özellikle inşaat sektöründe konut üreticilerinin yakından takip ettiği ‘ekonomiyi soğutacak tedbir’ konusuna bir açıklama da Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Kurulu Başkanı Salim Taşçı’dan geldi. Taşçı, alınan önlemleri kastederek, “Ekonomiyi soğutalım derken, sakın dondurmayalım. Faizin karşılığı risk demek olduğuna göre, dövizi gerçek kuruna getirmek ilk önlem olmalıdır” dedi.

Taşçı, konut kredisi kullanan kesimin, orta direk olduğunu kaydederek, “Araba kredisi alan kesimin de yüzde 85’i orta direktir. Durumu iyi olan elinde yeterli peşinatı bulunan kişiler kredi kullanmaz. Kullananların oranı da yüzde 5’i geçmez. Zaten bankaların konut kredisi, ABD ve Avrupa’ya göre hayli yüksekti. ABD ve İngiltere’de ‘krediyle aldığım evde kendim oturacağım denilirse, yıllık yüzde 5, kiraya vereceğim derse yüzde 5.5 veya 6 dır’ Türkiye’de masraflarla birlikte, yüzde 10’un üstüne çıkmaktadır” diye konuştu.

Kredi faizlerinde oluşacak artışın inşaat sektöründe yavaşlamaya yol açacağın iddia eden Taşçı, “Müteahhitler ellerindeki stokları eritmeye başlayacaklardır. Bu bağlamda da, inşaat sektöründe istihdam düşecek ve işsizlik baş gösterecektir. Sonuç olarak ekonomiyi soğutalım derken, sakın dondurmayalım” ifadelerini kullandı.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje