Reklamı Kapat

Sakin Kent Akyaka’ya Turistler Gün Batımı İzlemeye Geliyor!

Editör: SerMimar Tarih: 13 - Ekim - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği tarafından “sakin kent” ilan edilen Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde sonbahar mevsiminin güzelliklerini ve gün batımını izlemek isteyen turistlerin sayısının geçen yıla göre artış gösterdiği bildirildi

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca “sakin kent” unvanı sayesinde 2 ay olan turizm sezonunun 5 aya yükseldiğini, bölgede turistlerin kaldığı otellerin müşteri sayısına ve kalitesine de olumlu etkisi olduğunu kaydetti.

Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği tarafından “sakin kent” ilan edilen Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde sonbahar mevsiminin güzelliklerini ve gün batımını izlemek isteyen turistlerin sayısının geçen yıla göre artış gösterdiği bildirildi.

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, beldenin “sakin kent” seçilmesinden sonra bölgeye gelen ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşandığına işaret ederek, “2010 yılı istatistiklerine göre 59 bin ziyaretçi sayısına ulaşmıştık. Bu yılın 9 aylık döneminde ise yaklaşık 75 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Akyaka’yı ziyaret edenlerde yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Beldemizi ziyaret eden turistlerin yüzde 65’i yerli. Yüzde 35’ini ise farklı ülkelerden turistler oluşturuyor” dedi.

Çalca, “sakin kent” unvanı sayesinde 2 ay olan turizm sezonunun 5 aya yükseldiğini, bölgede turistlerin kaldığı otellerin müşteri sayısına ve kalitesine de olumlu etkisi olduğunu kaydetti. Beldedeki otellerin bir kısmının çalıştıkları turizm operatörleri tarafından ödüllendirildiğine dikkati çeken Çalca, “Özellikle sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyen turistlerin ilk tercihleri arasında Akyaka da yer almaya başladı” diye konuştu.

-Akyaka’da sonbahar-
Çalca, sonbahar mevsimini yaşamak isteyenlerin Akyaka’daki otellerde yoğunluğa neden olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonbahar mevsimini farklı ve unutulmaz bir yerde yaşamak isteyen tatilcileri Akyaka’da gün batımı izlemeye davet ediyoruz. Akyaka’daki Nail Çakırhan evlerinin bulunduğu sokaklarda akşam yürüyüşleri yapılıyor ve turistlerden yoğun ilgi görüyor. Bölgemiz birinci derece doğal sit alanı olduğu için turistler farklı bitki, kuş ve hayvan türlerine rastlayabiliyorlar. Beldemizde yapılan tekne turu ise turistlerin vazgeçilmezi haline geldi. Turistler gün içinde bölgeyi dolaşıyor, akşam saatlerinde ise sahile oturarak güneşin batışını izliyorlar.”

Akyaka’daki bir otelin İşletme Müdürü Nurullah Gencel ise sonbaharda Akyaka’yı özellikle 60 yaş üzeri turistlerin tercih ettiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

“Beldemiz mavi bayraklı plajları ile ünlüydü. Sakin kent unvanının verilmesinin ardından sakinliği tercih eden turistlerin tercihi olmaya başladık. Özellikle Alman, İngiliz, Hollandalı ve Belçikalı turistlerden yoğun ilgi görüyoruz. Beldemizde tatil yapan turistler, sakin yaşama hayran kalıyorlar. Ayrıca beldemizde hakim olan Nail Çakırhan mimarisi de turistlerin ilgisini çekiyor.”

Bu arada, sonbahar gezileri organizasyonu yapan tur şirketlerinin programlarına, Akyaka, Bodrum, Ölüdeniz ve Datça’da gün batımı izleme etkinliğini de aldıkları ve etkinliğin yoğun ilgi gördüğü öğrenildi.

Akyaka’daki Azmak’ta günübirlik tur düzenleyen tekne sahipleri, bölgelerinde tatil yapan turistleri antik dönemlere ait kıyafet ve figürlerle farklı bir yolculuğa çıkardıklarına işaret ettiler. Tekne sahipleri, beldeye tatile gelenlere küçük bir balıkçı teknesi ile balığa çıkmalarını ve tekneden güneşin batışını izlemelerini tavsiye ettiler.

Balıkçılar, Gökova Körfezi’nin sonbahar mevsiminde Türkiye’de güneşin batışı ve doğuşunun en iyi izlendiği yerlerden birisi olduğuna dile getirdiler.

Türkiye

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje