Reklamı Kapat

Rize’de Deniz Dolgusu Üzerine İnşaat

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Rize’de dolgu alanına inşa edilen binaların temelindeki demirler korozyona uğradı. Üstelik binaların duvarlarında çatlamalar da meydana geldi. Yetkililer bölgede kentsel dönüşüm yapılacağını söylüyor. Binalarda yaşayanlarsa tedirgin.

rizede-deniz-dolgusu-uzerine-insaat

Dolgu alanında inşa edilen binalar tehlike altında. Rize Menderes Bulvarı’ndaki dolgu alanına 20 yıl önce inşa edilen binaların temelinde, inşaat mühendisleri inceleme yaptı.

4 blok üzerine inşa edilen 8 katlı ve 117 daireli Deniz Sitesi ile 7 katlı Müftülük Sitesi’nin temelindeki demirler, tuzlu su nedeniyle aşınmış durumda.

Teknik raporları olumsuz çıkan binalarda, çatlamalar da görülüyor. Yani yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı alandaki binalar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

İnşaat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanlığı’nın hazırladığı teknik raporda da, binaların risk taşıdığı vurgulanarak şu görüşlere yer verildi:

– Binalar, mühendislik ilke hesapları yerine usta-kalfa zihniyeti ile inşa edildi. Yani tekniğine uygun yapılmadı.

– Beton sağlıklı dökülmedi, hafriyat derinliği uygun yapılmadı, dolgu alanındaki yapılar yapım tekniğine uygun inşa edilmedi.

– Bina temelleri deniz dolgusu ile kazanılan alanda tuzlu su altında kaldığı için demir özelliğini kaybetti, çapı düştü.

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, bölgede Rize Belediyesi ya da TOKİ tarafından kentsel dönüşüm yapılacağını söyledi.

Karal şöyle konuştu:

“Temeller tamamen şu anda çürümüş vaziyette diyebiliriz. O alanın yıkılarak eski müftülük sitesi dahil olmak üzere yanındaki deniz sitesi de dahil olmak üzere o alanın komple yıkılarak bir kentsel dönüşüme tabi tutulması ve orada örnek bir projenin ortaya konulmasını gayret gösteriyoruz.”

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje