Reklamı Kapat

Pasif Ev ile Siz de Konuttaki Enerji Masraflarını Sıfırlayın!

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Ocak - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Pasif ev ile konutlarda kullanılan enerji masraflarını büyük kısmı azalıyor

Aktif ısıtma sistemine sahip olmadan yaktım ve güneş enerjisi ile ısınma imkanı olan bir eviniz olsun ister miydiniz? Geleneksel binalara göre yüzde 95 daha az yakıtla ısıtılıp soğutulabilen bir evde masraflarınız da neredeyse sıfıra inebilir. Tüm dünyada kabul görmüş olan sertifikalı pasif ev sayısı 25 bini bulmuş durumda. Türkiye’de ise çalışmaların desteklenmesi şart görünüyor. Dünya’da Pasif Ev teknolojisi çoğunlukla Almanya, Avusturya ve İskandinav ülkelerinde yer alıyor. Bu ülkelerde pasif ev teknolojisine sahip evler, standart evlerle aynı maliyetlerle inşa edilebiliyor.

Türkiye’de Pasif Ev teknolojisinin uygulanmamasının sebepleri arasında, yatırımcıların yeterli bilgiye sahip olmaması başı çekiyor. Türkiye’de İZODER, İMSAD gibi çeşitli derneklerin Pasif Ev teknolojisi ile ilgili çeşitli çalışmaları bulunmasına karşın, bu teknoloji hiçbir inşaat projesinde yer almıyor. Pasif Ev projeleri, geleneksel projelere oranla daha fazla bilgi birikimi ve özenli çalışma gerektiriyor.

Akcor Havalandırma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Zalma, şu açıklamaları yapıyor; “Pasif Evler iklimlendirme için harcanan tüm enerjiyi ortadan kaldırıyor. Evlerde kullanılan aydınlatma, beyaz eşya gibi elektrikle çalışan araçların enerji harcamalarını düşüyor ve tasarruf sağlanıyor. Pasif Ev teknolojisinde gelişmiş olan ülkelerin yükselen enerji maliyetlerinden kâr ederek ekonomik bir avantaj sağladığını görüyoruz. Bu konuda devlet, projeleri gerçekleştirerek yatırımcıları bilgilendirip maliyet açısından da desteklemeli. Türkiye’de 2010 yılındaki 72 milyar dolarlık cari açığın 34 milyar dolarlık kısmı net enerji ithalatından geliyor. Binaların kullandığı enerji tutan 13 milyar dolar civarında. Türkiye’de Pasif Ev teknolojisi uygulanması sonucunda enerji tasarrufu sağlanarak cari açığın düşmesi çok daha kolay olacak.” Dünyada yenileme projeleri ile oluşturulan Pasif Evler genelde yeni projelerde uygulanıyor.

Projelerde güneşe göre binanın konumu çok önemli. Bu teknolojide mimariye göre tasarım değil, enerjiye göre tasarım belirleniyor. Pasif Evler, uygulanan projeye göre enerjisini üretebilme kapasitesiyle enerji sarfiyatım ortadan kaldırıyor. Türkiye’de birçok yeni yapı projeleri gerçekleştiriliyor. Yeni projelerde Pasif ev teknolojisinin uygulanması için proje yatırımcılarına yönelik teşvik sunulması önem taşıyor.

Türkiye

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje