Park Otel’inin Üç Katı Daha Yıkılacak!

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Mayıs - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kentin siluetinde kara bir leke olarak yükselen Park Otel’in üç katı daha yıkılacak ve yerine yapıldığı tarihi otelin izlerini yansıtacak şekilde inşa edilecek. Yıkıma Gümüşsuyu Caddesi üzerindeki lobi bölümünden başlandı….

Gümüşsuyu’nda zarif mimarisi ve muhteşem deniz manzarası ile bir dönemin simgelerinden tarihi Park Hotel’in yerine yapılan ancak yıllardır inşaat halinde boş duran binanın yıkımına, Gümüşsuyu Caddesi üzerindeki lobi bölümünden başlandı. İstanbul’un nezih otellerinden olan tarihi Park Hotel, bir çok ünlüyü ağırlamanın yanı sıra radyo günlerinin yıldızlarından Orhan Boran’ın ünlü “Evet? Hayır?” yarışmalarının yapıldığı salonlarıyla, pastanesiyle hafızalarda iz bırakmış, 70’li yıllara kadar hizmet vermişti. Daha sonra yıkılıp yerine yapılan 23 katlı inşaat tepkilere neden olunca katların bir kısmı 1994’te yıkılmış, inşaat da durdurulmuştu. Turizm ve kongre kenti olma iddiasındaki İstanbul’un en merkezi yeri olan Taksim Gümüşsuyu’nda bulunan hayalet bina, yıllar içinde yağmur ve nem yüzünden tahribata uğrarken görüntüsüyle de tepki çekiyordu.

YIL SONU BİTECEK
Geçen yıl krom milyarderi Mahmut Çevik’e satılan binanın 100 milyon doların üstünde bir fiyatla el değiştirdiği konuşuldu. Geçtiğimiz günlerde CVK şirketi tarafından yıkımına başlanan binanın son sahibi olan Mahmut Çevik’in üç katı daha eksiltikten sonra yeni bir form vererek binayı yıl sonuna yetiştirmeyi planladığı öğrenildi. 150 milyon dolarlık bir harcamayla inşaatın tarihi dokuya uyumlu şekilde bitirilmesi ve otel olarak hizmete açılması planlanıyor.

Bir hayalet binanın yıllara yayılan anatomisi
Kentin en tartışmalı binaları arasında yer alan Park Otel’in yapımına Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı döneminde başlandı. Mimarlar Odası’nın ve sonraki başkan Nurettin Sözen’in muhalefeti nedeniyle 23 kat olarak planlanan, 18 katı çıkılan inşaat 1994’te durduruldu. 8 kata düşürülen ve bir çok davaya konu olan bina, Yalçın Sürmeli’nin vefatından sonra defalarca el değiştirdi. 2005’te Mehmet Kutman ve İsrailli Sami Ofer’in ortak şirketi Boğaziçi Yatırım’a satılan bina, geçen yıl Mahmut Çevik’in oldu.

Sabah/MUSTAFA KAYA

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje