Notu Gören Emeklilik Fonlarından Konuta Yılda 10 Milyar $ Gelecek!

Editör: SerMimar Tarih: 12 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Mütekabiliyet’ten sonra emlak sektörüne ikinci doping Fitch’in not artışıyla geldi. Sektör temsilcileri not artışıyla Türkiye’ye ilk kez gelecek dev emeklilik fonlarının konutta yıllık 10 milyar $’lık hacim oluşturacağı görüşünde.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltmesi, inşaat sektörüne de büyük umut oldu. İnşaatçılar, yabancıya konut satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasının ardından Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke konumuna yükselmesiyle sektörün ciddi bir ivme yakalayacağı görüşünde. Sektör temsilcileri bu noktada özellikle bugüne kadar Türkiye’ye pek uğramayan yabancı emeklilik fonlarının da geleceğini belirtiyor. Sektörün duayenlerinden Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, kredi notunun yükselmesinin inşaat sektöründe büyük bir yatırım patlamasına neden olacağını belirterek “Mütekabiliyet ile oluşan talep, not artırımı ile ikiye katlanacak. Yabancı fonların Türk gayrimenkul sektörüne yatırım akınında bulunacağını düşünüyorum. En az yılda 10 milyar dolar gayrimenkulden para girişi olacaktır” dedi. Yabancı emeklilik fonlarına dikkat çeken Ağaoğlu “Hem yatırım hem de Türkiye’de yaşamak isteyenler olacaktır. Türk gayrimenkul sektörü özellikle son 5 yılda gösterdiği gelişim ile dünyanın ilgisini çekti. Diğer kuruluşların da not artırması sektörü uçuracaktır” diye konuştu.

Not artışı sektörü canlandıracak

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de, not artırım kararının gayrimenkul sektörüne nasıl yansıyacağı konusunda şunları söyledi: “Fitch’in uzun zamandır beklenen not artırımını ülkemiz lehine yapmış olması sektörümüze olumlu yansıyacak. 18 yıl aradan sonra notun ‘BB+’dan, ‘BBB’ye yükseltilmesi ülkemize yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcı için güven ortamı yaratırken; yatırımların artışı beraberinde faizlerde düşüşü de getirecek. Bu süreç doğal olarak tasarrufların yatırıma yönelmesini ve gayrimenkul sektörünün de canlanmasını sağlayacak. Son dönemde yaşadığımız KDV oranlarındaki belirsizlik, maketten satış konusunun netleştirilmemesi ve tapu harçlarındaki artış inşaat sektörünün gelişimine sekte vururken, notumuzun artması ile ekonominin önü açılacak. Tüm sektörler gibi inşaat da hem yabancı hem de yerli yatırımcı için cazip hale gelecek. Talebin artması yeni yatırımcıları da teşvik edecek.”

Gayrimenkul fiyatları artar

DELMAR Yapı Yönetim Kurlu Başkanı Levent Uluca, son dönemde uygulanan reformlar ile gayrimenkulün canlandığını ve üstüne Fitch’in not kararı ile bu durumun sektörde ciddi bir ivme yarattığını söyledi. Yabancı yatırımcıların Türk gayrimenkul piyasasına olan ilgisinin daha da artacağını savunan Uluca “Kredi notunun yükselmesi de global olarak gayrimenkul sektörünün değerinin artmasını sağlayacak. Aynı zamanda gelen taleple doğru orantılı olarak gayrimenkul fiyatlarında bir artışa neden olacak. Zaten Mütekabiliyet Yasası ile yabancı yatırımcıların fazlasıyla dikkatini çeken Türkiye’deki gayrimenkuller, notun yükselmesiyle daha da değerlenecek. Yurt dışı borçlanma faizlerinin de düşmesi, hareketlenen gayrimenkul sektörünün, emlak sahibi olmak isteyenlere daha kolay ulaşım ve daha esnek ödeme sağlayacak” dedi.

Kaan Zenginli/Star Emlak

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje