1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

‘Nispi Temsil’ Handikaplara Yol Açar!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, TMMOB Yasa Taslağı’nda yer alan nispi temsil sisteminin, meslek odaları zemininde telafisi mümkün olmayan handikaplara yol açacağı iddiasında bulundu.

nispi-temsil-handikaplara-yol-acar

Oda’dan yapılan yazılı açıklamada, TMMOB Yasa Taslağı’nın kamusal alana, mesleki yetki ve sorumluluklarına ve meslek örgütlerine dönük bütünlüklü planın bir parçası olduğu ileri sürülerek, şunlar kaydedildi:

”TMMOB ve bağlı Odalar, kuruldukları 1950’li yıllardan bu yana kamu yararı ve toplumsal çıkarlar doğrultusundan ayrılmadı. Kamu idaresinin uygulamaları bu çerçevede değerlendirildi, eleştirildi, alternatif siyaset üretildi, temel ilkeye ters düşen bilime ve bilimsel yönteme aykırı tasarruflarla hukuki zeminde mücadele edildi. Temel mesleki bilgiler, teknolojik gelişim ve uluslararası kabuller dayanak noktası olarak alındı.”

Nispi temsil sisteminin, topluma dayatılan algının dışında demokratik, eşitlikçi, işlevsel ve sonuç alıcı olduğunu savunmanın mümkün olmadığı öne sürülen açıklamada, ”Nispi temsil sistemi, meslek Odaları zemininde telafisi mümkün olmayan derin handikaplara yol açacak, karar alma süreçlerinde kilitlenmeye sebebiyet verecek ve örgütleri karar alamama noktasına taşıyacak” değerlendirmesine yer verildi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bakanlıktan Vatan Gazetesi’ne Yalanlama!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dün Vatan Gazetesi’nde ”Milli Parklar imara açılıyor” başlığı ile yayınlanan …