Reklamı Kapat

New York Times: Yatırımcıların Türkiye’ye İlgisi Artıyor

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Ağustos - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu sürece rağmen yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü yazdı. Gazete, Türk bono ve tahvillerinin dolar bazında değer kazandığına dikkat çekti.

new-york-times-yatirimcilarin-turkiyeye-ilgisi-artiyor

ABD’li New York Times gazetesinde kaleme alınan bir makalede, terör saldırıları, darbe girişimi ve enflasyona rağmen yatırımcıların Türkiye’ye akın ettikleri belirtiliyor.

Yazıda, Merrill Lynch’in Türk bono ve tahvillerinin dolar bazında yüzde 6.6 ile 3.8 arasında değer kazandığına işaret eden geçen haftaki açıklamasına yer veriliyor.

Türkiye’deki bu durumun, birçok ülkede faizlerin negatife döndüğü ortamda, yatırımcıların 11 trilyon dolarlık devlet tahvili almaya hazır olduğunu gösterdiği kaydediliyor

Yüzde 9’luk getiri vadeden 10 yıllık Türk tahvilinin yatırımcılar için cazip olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlara göre, Avrupa, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde de risk çok ancak getirisi bulunmuyor. Son yıllarda güçlü dolar karşısında zorlanan ülkelerin para birimlerinin toparlamaya geçmesi de önemli etkenlerden biri oldu.

“DEVLET TAHVİLLERİ CAZİP HALE GELDİ”

Uzmanlar, yatırımcılar için Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika’da devlet tahvillerinin cazip hale geldiğine işaret ediliyor.

Türkiye’nin yanı sıra yatırımcıların ilgi gösterdiği diğer ülkelerse Rusya, Brezilya ve Güney Afrika oldu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje