Sektörel Haberler

Nemrut Dağı’na Turistik Tesis Yatırımı Yapılacak!

Barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra dünyanın en muhteşem güneşin doğuşunun ve batışının görülebildiği yer olan Nemrut Dağı, her geçen daha fazla turist çekiyor

Birleşmiş Milletler Eğitim Kültür ve Bilim Örgütünün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Nemrut Dağı Ören Yeri, yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yerlerinden bir haline geldi.

Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezarın, yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tahtlar üzerinde sıralar halinde oturmuş dev tanrı heykellerinin, tahtların arkasında 237 satırdan oluşan Kral Antiochos’un dini ve sosyal içerikli vasiyetinin, Kommagene kraliyet ailesi bireylerinin kabartma stellerinin, ateş sunağının ve 180 metre uzunluğunda bir tören yolunun bulunduğu ören yeri, yerli ziyaretçilerin yanı sıra özellikle Japon ve Finlandiyalı turistlerin akınına uğruyor.

Adıyaman Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Ören Yeri’nin Adıyaman ve bölge turizminin birinci gündemi olduğunu söyledi.

Ören yerini ziyaret edenlerin, Kommagene krallığından geriye kalan dev tanrı heykelleri, Aslanlı horoskop ve diğer kalıntıları görmenin yanı sıra güneşin doğuşunu ve batışını büyülü bir atmosferda izleme olanağı bulduğunu vurgulayan Ekinci, adı terörle anılan bir bölgede bulunmasının Nemrut için şansızlık olduğunu vurguladı.

Adıyaman’ın Türkiye’nin en güvenli ve huzurlu illerinden biri olduğuna değinen Ekinci, Nemrut Dağı Ören Yeri’ni tanıtım çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Geçen yıl bölgeye 45 bin civarında turistin geldiğini anlatan Ekinci, “Bu yıl 60 binin üzerinde turist bekliyoruz. Yerli ve yabancı turist sayısındaki artış bizleri sevindiriyor. Projelerimizi bitirdiğimizde artık Adıyaman’da milyon turistlerden bahsedeceğiz. Şu anda tanıtım ve altyapı çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin Nemrut’u biliyorlar.

Türkiye’ye gelen turistlerin ilk gezi sıralamasında her zaman Nemrut var. Nemrut ve Adıyaman daha fazla turisti hakediyor” dedi.

Mustafa Ekinci, Nemrut Dağı’na teleferikle çıkılması, katırların çekeceği bir raylı sistemin kurulması, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hizmet evi yapılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

AA