Reklamı Kapat

Neden Prefabrik Havuz?

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Kasım - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İşçiliğin günden güne pahalandığı, zamanın da para olduğu bilinci gelişen her ülkede tüm imalatlar prefabrikasyona kayar. Yapı sektöründe artık prefabrik olmayan klasik inşaat tarzı çağ dışı sayılmaktadır. Yüzme havuzu yapımında prefabrikasyona geçişte ülkemiz geç kalmıştır. Yurdumuzda 3-5 firmanın ithal ederek sattığı prefabrik havuzlar, havuz yapımı sektöründe önemli bir yer tutmamaktadır. Bütün malzemeleri ve dizaynı ile yerli prefabrik havuzu ilk defa biz yapıyoruz. Talep yoğunluğundan bu işte ne kadar geç kalınmış olunduğunu anlıyoruz.

Betonarme perde ile yapılan klasik havuzlara nazaran prefabrik havuzların bir üstünlüğü var mıdır?
Sayılamayacak kadar üstünlüğü vardır. Son derece hızlı yapılır, üniteler fabrikada yapıldığından kod, şakül, istikamet ve ebat hata payı sıfırdır. Montajı çok kolaydır. Havuzda betonarme gövde inşaatım yapan inşaat kalfası ile tesisatı yapan havuzcu her zaman çatışırlar. Kalfanın yapacağı hatalar havuzcuya fatura edilir. Prefabrik havuzda inşaat kalfası, betoncu, demirci, sıvacı, yalıtıma, mermerci yoktur. Hepsi sorumluluk sahibi ve bilgili havuz firması tarafından yapılır. Havuz firması, karkas dahil havuza lazım olan tüm malzemeyi bir kerede şantiyeye taşır. Kısa sürede işini bitirir, kısa mevsimde çok havuz yaparak kazancım artırır. Prefabrik havuz sağlamdır, estetiktir, ucuzdur.

Türkiye’de prefabrik olan yapımlara dair bir şüphe vardır, sanki bunlar betonarme kadar sağlam olmadığı düşünülür ve prefabrik olduğu için çok ucuz olmaları gerektiği gibi bir kanı vardır. Bu kanıyı yok edebildiniz mi?

Dediğiniz doğrudur. Halkımızın görgüye dayalı bilgisi vardır. Her yerde betonarme, seramik kaplı, taşmalı havuzu gördüğü için havuzun hep böyle yapılacağını düşünür. Bunun dışındaki bir teklife sıcak bakmaz. Bu halkımızın kusuru değildir. Yerleşik malzeme temin firmaları ve havuz müteahhitleri, menfaatleri gereği hep aynı sistemi yapmak isterler çünkü stokları ve bilgileri buna uygundur. Yeni bir sistem denemeye cesaretleri yoktur. Bütün dünyada kimse bizim yaptığımız gibi aylar süren klasik betonarme havuzu yapmıyor. Neredeyse tamamen prefabrikasyona dönmüştür. Ülkemizde de prefabrik havuz yapımı çoğaldıkça ve iyi sonuçlar görüldükçe bahsettiğiniz kanaat azalıyor ve bir kere prefabrik yaptıranlar, artık ondan vazgeçmiyorlar.

Panellerde ne malzeme kullanıyorsunuz, özellikleri nedir?
Prefabrik havuz duvar panellerinde aranan özellik, sağlam olması, diğer tarafı boşken su basıncına veya toprak basıncına dayanması, paslanmaması, çürümemesi ve her tür kaplamaya müsait olması aranır. Bütün bu özelliklerin hepsini bir arada sağlayan tek malzeme FABER-CEMENT’dir. Ülkemizde büyük bir yatırımla yerli olarak üretilmektedir. Cam ana ham maddesi olan silis kumunun çimentoyla karışımının preslenip fırınlanması sonucu yapıldığından camın özellikleri taşır hiçbir atmosfer veya toprak etkisi ile çürümez, deforme olmaz, paslanmaz. Panellerimizde 18 mm. kalınlığında kullandığımız FABERCEMENT levhalar, bugüne kadar prefabrik havuzlarda kullanılan galvaniz sac, polyester, plastik gibi tüm malzemelerden daha üstün özelliklere sahiptir.

Prefabrik olarak hangi tür havuzları yapıyorsunuz ?
Aynı malzeme ve aynı konstrüksiyon kullanılarak hem taşmak, hem de skimmerli havuz yapabiliyoruz.

Havuz iç kaplamaları olarak ne tür malzemeye müsaittir havuzlarınız ?
FLEXPOOL havuz sistemi liner kaplamaya göre dizayn edilmiştir. Özel önlemler alınmak koşulu ile ve taban betonarmesi radye yapılmak şartı ile cam mozaik, fayans, seramik gibi kargir kaplamalarla da kaplanabilmektedir.

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje