Reklamı Kapat

Nata Türkmenistan’ı Yeniden İnşa Edecek

Editör: SerMimar Tarih: 18 - Kasım - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Ankara merkezli Nata Holding, Türkmenistan’ı yeniden inşa etmeye hazırlanıyor. Kazakistan, İran ve Türkmenistan’ı bağlayan demiryolunu inşa eden şirketin toplam yatırımı 2 milyar doları bulacak

nata-turkmenistani-yeniden-insa-edecek

Bugüne kadar Ankara’da 1 milyon metrekare inşaat yapan Nata Holding, dümeni Orta Asya’ya Türkmenistan’a kırdı. Ülkede 500 günde 180 köprü inşa eden şirket, çölün ortasında şantiye kurarak dokuz ayda, 27 kilometrelik demir yolu hattını tamamladı. Kazakistan, İran ve Türkmenistan’ı birbirine bağlayan demiryolu hattını inşa eden şirket, yeni projelerle birlikte yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım yapacak. Türkmenistan pazarının cazip olduğunu ve yabancı ortaklar için uygun koşulların oluşturulduğunu ifade eden Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, “İşlerini zamanında bitiren müteahhitlerin ödemeleri hemen yapılıyor, şunu da belirtmem gerekiyor ki Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türk şirketlerinin rahat çalışabilmesi için her türlü kolaylığı sağlıyor” dedi. Ülkede kalıcı olduklarının altını çizen Tanık, “İhaleleri takip ediyoruz. Devam eden işlerimizin etapları da var. Yeni yatırımlarımız olacak” diye konuştu.

İstikrar herkesi mutlu eti

1 Kasım seçimlerinden tek parti iktidarının çıkmasıyla işlerin gözle görülür şekilde açıldığını anlatan Tanık, “Türkiye’de birden konut satışlarımız arttı. Yurtdışında ise ülkemizi çok seviyorlar. İstikrarın devam etmesi biz dahil herkesi çok mutlu etti” dedi. Türkmenistan’da ulaşım sorununu önemli ölçüde çözdüklerini anlatan Namık Tanık, “Buzhu ve Serhatyaka istasyonları arasında 131 kilometre mesafeli enerji sinyalizasyon, bağlantı donatılarının tedariki ve inşaat, puantaj işlerinde sona geldik. Bereket- Etrek arası 250 kilometre elektrik, sinyalizasyon, demiryolu haberleşme işleri ile başkent Aşkabat’ın içinden geçen Karakum Kanalı’na inşa ettiğimiz çelik köprüyü de tamamladık” dedi. Tanık, Bereket ve Aşkaabat’ta 60 milyon dolarlık iki fabrika kurduklarını da söyledi.

İstanbul atağına hazır

Sultangazi’de konut, AVM ve işyerinden oluşan karma projenin inşaatına başlayan Nata Holding, 3 yıl içerisinde projeyi tamamlamayı hedefliyor. 74 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilecek projenin 250 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. Toplam 780 konut, 5 yıldızlı bir otel ve 158 bin metrekarelik alışveriş merkezinden oluşacak projenin toplam yatırım değeri de 450 milyon dolar.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje