Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’de yılın ikinci çeyreğinde konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.35 artarak 106 bin 35’e ulaştığını belirten Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, yabancılara gayrimenkul satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’yla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

1 Milyon, Akdeniz, antalya, arap, Bakanlar Kurulu, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Gürcistan, Haber, Haberler, Karadeniz, Katar, Konut Satışı, libya, rusya, sadece, Suriye, Suudi Arabistan, türkiye, Yunanistan

Karataş, mütekabiliyet esasının kaldırılmasının etkisiyle önümüzdeki dönemlerde mülkiyet satışlarındaki artışın giderek yükseleceğini dile getirerek, “Yabancılara gayrimenkul satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’yla Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon konut satışı bekleniyor” dedi.

Tarım arazisi de satılıyor
Yasa değişikliğiyle daha önce 2,5 hektar olan yabancıların sahip olabilecekleri arazi büyüklüğünün 30 hektara çıkartıldığını, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ülkeler için bu büyüklüğün 60 hektara kadar çıkabileceğini anımsatan Karataş, şunları söyledi:

“Dünyada gelişmiş, güçlü ülkelerin yabancılara taşınmaz satışında, karşılıklılık ilkesi aranmıyor. Yabancıların yatırımlarında aranan en az yüzde 50 Türk ortak şartı da kaldırılıyor. Yasanın sürprizi ise yabancılara tarım arazisi satışının da serbestleştirilmesi oldu. Bugüne kadar 42 ülke vatandaşının Türkiye’den mülk edinmesini engelleyen yasa, Mütekabiliyet Yasası’yla ortadan kalktı. Bu yasa ile 183 ülke vatandaşı Türkiye’den mütekabiliyet şartsız gayrimenkul alabilecek. Libya, Suriye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türki Cumhuriyetler gibi ülkeler yasa ile Türkiye’den mülk alabilecek.”

Rusya’ya Karadeniz yasağı
Yabancıya konut satışına imkân tanıyan yasa ile Gürcistan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülke vatandaşlarının sahil ve sınır illerinden olmamak kaydıyla Türkiye’den mülk alabilmelerinin de önünün açıldığını belirten Karataş, “Sınır güvenliği açısından bu uygulamayı anlayışla karşılıyorduk. Ancak Rusya’nın da bu üç ülke şartlarına dahil edilmesi bizi şaşırtmıştı. Daha sonra sahil illerinden kast edilen sınırlamanın, sadece ilgili ülkenin bizimle olan sınırlarına denk gelen illerden gayrimenkul alamayacakları düzeltmesi bize ulaştı. Bu düzeltme memnuniyet verici. Yani Rusya, sadece Karadeniz kıyılarından gayrimenkul alamayacak. Türkiye’nin diğer bölgelerinden, tabi ki buna Akdeniz ve Antalya da dahildir, gayrimenkul alabilecek” dedi.

Antalya genelinde bugüne kadar 2 bin 506 adet arsa, 30 bin 340 daire olmak üzere 32 bin 846 adet gayrimenkul satıldığını da kaydeden Karataş, yabancıların ülke ekonomisine sağladıkları katkının küçümsenmemesi gerektiğine dikkati çekti.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje