Sektörel Haberler

Mihrimah Sultan Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Marmara depremi sırasında hasar gördüğü gerekçesiyle ibadete kapatılan ve 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ibadete açılıyor

Marmara depremi sırasında hasar gördüğü gerekçesiyle ibadete kapatılan ve 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ibadete açılıyor. Pazartesi günü gerçekleştirilecek açılış Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri Mihrimah Sultan Camii, restorasyon çalışmaları sonucunda eski haline döndü. Cami içinde yapılan çalışmalar tamamlandı. Halıları serilen camide vatandaşlar namaz kılmaya başladı. Caminin etrafında bulunan bahçe, şadırvan ve medrese gibi yapılarda ise çalışmalar devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle ibadete açılacak olan camide 10 yıllık ibadet hasreti sona erecek.

Mihrimah Sultan Camii’nin Banisi(Kurucusu) Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dır. Cami 1562-1565 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamları vardır. 37 m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağ ve solda 3 kubbe ve mahfilleri bulunuyor. Mihrap ve minber taş işçiliğiyle yapılmış.

Netgazete