1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mihrimah Sultan Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Marmara depremi sırasında hasar gördüğü gerekçesiyle ibadete kapatılan ve 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ibadete açılıyor

Marmara depremi sırasında hasar gördüğü gerekçesiyle ibadete kapatılan ve 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ibadete açılıyor. Pazartesi günü gerçekleştirilecek açılış Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri Mihrimah Sultan Camii, restorasyon çalışmaları sonucunda eski haline döndü. Cami içinde yapılan çalışmalar tamamlandı. Halıları serilen camide vatandaşlar namaz kılmaya başladı. Caminin etrafında bulunan bahçe, şadırvan ve medrese gibi yapılarda ise çalışmalar devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle ibadete açılacak olan camide 10 yıllık ibadet hasreti sona erecek.

Mihrimah Sultan Camii’nin Banisi(Kurucusu) Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dır. Cami 1562-1565 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamları vardır. 37 m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağ ve solda 3 kubbe ve mahfilleri bulunuyor. Mihrap ve minber taş işçiliğiyle yapılmış.

Netgazete

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mimar Sinan Süleymaniye Camii Sırları Çözülmeyi Bekliyor!

Süleymaniye Camisi’nin çözülemeyen sırları, 460. yılında keşfedilmeyi bekliyor. İbadete açılmasının üzerinden 460 sene geçen Mimar …