Reklamı Kapat

Mescid-i Haram Maketi, Tek Çivi Çakılmadan 5 Yılda Bitti!

Editör: SerMimar Tarih: 22 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bin 650 parça kullanarak tamamladığı Mescid-i Haram maketinin gerçeğinden farksız olduğunu belirten Turgut Takıl, eserini İstanbul Sultanahmet El Sanatları Fuarına götüreceğini söyledi

Sivas’ın Divriği ilçesinde bir mobilya ustasının 5 yılda tamamladığı Mescid-i Haram maketi, görenleri adeta büyülüyor. Kalealtı Mahallesinde yaşayan mobilya ustası Turgut Takıl (49), atölyesinde 5 yıllık bir çalışma sonucunda, Kabe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen ve “Mescid-i Haram” adı verilen büyük mescidin maketini yaptı.

Mescid-i Haram maketini evinde sergileyen Takıl, maketi 5 yılda tamamladığını söyledi. Takıl, “Yaptığım bu esere bin 650 parça kullandım. Tamamen çivi kullanmadan ahşap malzemeden yaptım. Aydınlatması için 300 adet led lamba ve seri bağlantılı olarak yaptım. Lambalar birbirinden bağımsız olduğu için arıza yapma ihtimali en az seviyededir. Kabe ve etrafından oluşan maket eser yaklaşık 1/460 ölçekli ebattadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü evime gelerek bu eseri incelediler, çok beğendiler. İstanbul Sultanahmet El Sanatları Fuarına götürmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje