Reklamı Kapat

Melih Şimşek: Konut Sektörü İstanbul’dan İbaret Değil!

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İzmir’de ve Ankara’da hafif çelik yapı sistemleriyle konut inşa eden Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Gayrimenkul sektörünün sorunları, İstanbul’a çözüm getirerek çözülmez” dedi

40 yılı aşkın süredir otel, hastane, okul gibi hafif çelik yapı sistemleri ile yaşam alanları inşa eden ve çelik üretimini de kendi fabrikalarında yapan Aksan Yapı, depreme çözüm aramaya devam ediyor. Depreme karşı alınması gereken önlemleri, gayrimenkul sektörünün durumunu ve yeni projelerini konuştuğumuz Aksan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, İstanbul’u Türkiye’nin gayrimenkul sektörünü tartışmak için ölçü kabul etmediğini söyledi.

Şimşek, İstanbul’da yaşanan arazi sıkıntısının Türkiye’ye mal edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Şimşek “İstanbul’a çözüm getirirsem memlekete çözüm getirmiş olmuyorsunuz. Ben İstanbul’u ölçü olarak kabul etmiyorum. Fiyatları da kriter olarak almıyorum bu şekilde bakmak dar bir bakış açısı olur” dedi. Hâlâ ana kriterlerde çözüm oluşturulmadığından da söz eden Şimşek, mortgage kullanımının oturmadığını ve sektörün kendi yağında kavrulduğunu söyledi. Şimşek, çelik yapılarla ilgili ise “oyun daha yeni başlıyor” açıklamasını yaptı.

TOKİ ÇELİĞİ DÜŞÜNSÜN
Binalarda çelik kullanımının depremden korunmak için öncelikli tercih olması gerektiğini söyleyen Şimşek, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) artık bu konuyu düşünmesini istiyoruz” dedi. Türkiye’de konut sektörünün yüzde 99.9’unun betonarme kullandığını söyleyen Şimşek, depreme çare olarak hafif çelik yapı modelini geliştirmek istediklerini vurguladı.

ORTA SINIFA MÜSTAKİL EV
Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Aksan Yapı, İzmir’deki 35. Sokak projesiyle 555 aileyi ev sahibi yapmaya hazırlanıyor. Satışının yüzde 20’si tamamlanan projeye İstanbul’dan da ilgi gösterilmesi bekleniyor. Fiyatlar ise 140 bin TL ile 450 bin TL arasında değişiyor.

Yelda Akgün/Habertürk

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje