Masterindex’e Göre Türk Halkı Önce Ev Almak İstiyor!

Editör: SerMimar Tarih: 26 - Ocak - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Mastercard şirketinin Türkiye’de 6 ayda bir düzenli olarak yaptığı ‘Elinizde fazladan 40 bin lira olsa ne yaparsınız?’ sorusunun cevabı yıllardır değişmedi

Masterindex araştırmasına göre, Türk halkının eline fazladan para geçse ilk yapacağı iş yine ‘ev almak’ oldu. Şehir nüfusunu temsil eden 11 kent merkezinde ‘Elinize fazladan 40 bin lira geçse nasıl değerlendirirsiniz?’ sorusuna, halkın yüzde 19’u ‘ev alırım’ cevabını verdi. ‘Otomobil alırım’ diyenler yüzde 15 ile ikinci sırada yer alırken, yüzde 9 ile ‘altın alırım’ diyenler 3. sıraya yerleşti. Masterindex’in son 5 yıldaki araştırmasında her zaman eline fazladan 40 bin lira geçmesi halinde halkın birinci önceliği hep ‘ev almak’ oldu. Otomobil alma arzusu ise evden sonra geldi ve bazen ikinci, bazen de üçüncü sırada yer aldı. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında ‘borç öderim’ diyenlerin oranı azalırken, otomobil almak isteyenlerin sayısı yükseldi. Fazladan 40 bin lirayı harcama yöntemlerinde kadın ve erkek ayrımına göre incelendiğinde, her iki grupta da ev alma birinci, otomobil alma ikinci tercih oldu.

Zaman

—————————————

Borçlarımızı ödedik ev araba alacağız

Türk halkı, “Elinize 40 bin lira fazladan para geçse ne yapardınız?” sorusuna 2010’da “Ev ve araba alırım” diye cevap verdi. Bu sorunun cevabı 2009’da “Borcumu öderim” şeklindeydi.

Global krizin etkilerini 2009’da atlatan Türk halkı, şimdi borçlarını ödedi, ev ve araba alıp tatil yapmak istiyor. MasterIndeks, Türk halkının eline fazladan bir miktar para geçtiğinde nasıl kullanacağına dair bir araştırma yaptı. Buna göre tüketiciler, ellerine geçen fazladan 40 bin lirayı öncelikle ev, sonra da araba almak için kullanacaklarını söyledi. “Fazladan 40 bin liranız olsa nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna tüketicilerin yüzde 19’u “Ev alırım” diye cevap verirken, otomobil almak isteyenler yüzde 15, altına yatırım yapmak isteyenler de yüzde 9’a ulaştı.

ÖNCEKİ YIL BORÇ ÖDEDİK
Araştırma sonuçları, 2009 yılında eline geçecek fazladan para ile borcunu ödemek isteyenlerin oranının yüzde 15 olduğunu gösteriyor. “Fazladan para ile önce borcumu öderim” diyenlerin oranı, hem kadınlar hem erkekler için 2009 yılında yüzde 15 iken, bu oran 2010’da yüzde 8’e düşüyor. Bu da borcunu ödeyen tüketicilerin artık daha lüks harcamaya yöneldiğini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin yüzde 8’i ellerine geçecek fazladan parayı eğitim için harcayacağını, yüzde 6’sı da tasarruf yapmak için kullanacağını ifade ediyor.

KARADENİZLİ İŞ KURACAK

MasterIndeks araştırması, aynı soruya verilen cevapları, bölgelere göre de tasnif etti. Buna göre, Ege Bölgesi’nde yaşayan halkın ellerine geçen fazladan 40 bin TL’yi öncelikle otomobil almak, ikinci olarak borçlarını ödemek, üçüncü olarak ev almak için harcayacağı görülüyor. Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar ise işlerini geliştirme ve yeni iş kurmaya diğer bölgelerden daha hevesli.

Gençler eğitim ve otomobil, yaşlılar ev dedi

Fazladan 40 bin lirayı değerlendirme yöntemleri kadın-erkek, genç-yaşlı diye de ayrıldı. Buna göre kadınlar da erkekler gibi fazladan 40 bin lirasını öncelikle ev almak için kullanmak istiyor. İkisi de otomobili ikinci sıraya koyarken, kadınların üçüncü ve dördüncü tercihleri fazladan parasını ‘altına yatırmak, çocukları ya da kendisi için eğitim harcaması yapmak’ şeklinde özetleniyor. 15-24 yaş grubunun ilk üç önceliği eğitim, otomobil ve tatil olurken, 55 yaş üstü grup “Ev alırım sağlık ve altına yatırım yaparım” cevabı veriyor. Otomobil her grubun gözdeleri arasında bulunurken, kadınlarla yaşlıların sağlık harcamalarını daha ön plana koydukları da dikkat çekti.

Türkiye

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje