Reklamı Kapat

Mantolama Binaya ve Keseye Zarar Verebilir!

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tamer Heper, Posta Gazetesi’nde “Her derde deva!” başlıklı yazıyı kaleme aldı. Heper, yazısında mantolamanın binaya ve kişinin bütçesine zarar vereceğini belirterek konu ile ilgili okurlarını bilgilendiriyor….

Soru: Sitemizde mantolama yapan firma sözleşme gereği çıkan atıkları da kaldıracaktı ama kaldırmadı. Buna karşı ne yapabiliriz? • E.E.

Cevap: Taraflar bir sözleşme yaptı ise bunun hükümlerine uymak zorundadır. Bu durumda yapılabilecek şeyler muhteliftir.

Birincisi sözleşme maddeleri müsaitse hükümlerinin tamamı yerine getirilmediği için ücret ödenmeyebilir. Ücretin bir kısmı kaldı ise bakiyesi ödenmeyebilir. Tamamı ödendi ise atıkların makul bir sürede artırılması, aksi halde sizin attırıp parasını onlardan talep edeceğiniz hükmünü içeren bir ihtarname göndererek, makul sürede atılmadığı takdirde sizin attırmanız düşünülür. Bu halde de attırmayla ilgili tüm gider karşı taraftan talep olunur. Bunun için mantolama yapanlarla muhatap sözleşmeyi imzalayandır.

Sair vatandaşlarımız için tekrarlayayım.. Öyle her teklif edildiğinde de mantolama yapılmaz. Mantolama her derde deva değildir. Yanlış yere yanlış biçimde yapılan mantolama binaya ve keseye zarar verebilir. Bunu yapmadan önce binanızın projesi ve anayapısı üzerinde bir mühendisin inceleme yapmasını ve ondan sonra karar vermenizi tavsiye ederim. Üstelik gün geçtikçe bu işin teknolojisi de değişmektedir, bugün eski teknolojiye de esir kalınmaması gerekmektedir.

Posta/Tamer Heper

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje