Sektörel Haberler

Maliye’nin 2B Arazileriyle İlgili Hazırlıkları Tamamlandı!

Maliye 2B arazilerinin satışıyla ilgili hazırlıklarını tamamladı. Sadece İstanbul’daki arazilerin satışından 8 milyar liralık gelir bekleniyor

Maliye Bakanlığı, 20 milyar liralık gelir beklenen orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışına ilişkin hazırlıklarını tamamladı. Bakanlık, yasa çıkar çıkmaz belirlediği bedelleri 2B sahiplerine tebliğ edecek. Tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödeme yapılacak. Peşin ödemelerde rayiç bedel yüzde 40’a düşecek. Maliye’nin tebliğ ettiği satış bedeline itiraz edilemeyecek ve dava açılmayacak. Üç aylık sürede başvuru olmazsa bu araziler Hazine’ye geçecek.

8 MİLYARLIK GELİR
Orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışını öngören tasarının gelecek hafta Meclis Genel Kurulu gündemine alınması bekleniyor. İstanbul’daki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışından 8 milyar liraya yakın gelir bekleniyor. Yasanın çıkması ile birlikte 2B arazilerinin satış işlemleri başlayacak. Maliye başvurularda sıkıntı yaşanmaması için şimdiden gerekli tedbirleri aldı. Özellikle 2B alanına en fazla sahip İstanbul, Antalya, Muğla gibi kentlerde defterdarlıklar başvuru stantları kurdu. Türkiye’de en fazla 2-B alanına sahip Antalya’da defterdarlık, vatandaş yoğunluğuna karşı sıramatik kurdu. Billboardlar ve afişlerle 2B arazilerinin satışı konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre, bu kapsamda satılabilecek tarla, bağ-bahçe, arazi şeklindeki 239 bin 743 tarım arazisi bulunuyor. Bu alanlar da 582 bin 875 hektarlık alanı oluşturuyor.

PEŞİN ÖDEYEN YAŞADI
2B arazileri rayiç bedelin yüzde 50’sine satılacak. Peşin ödemelerde ise rayiç bedel yüzde 40’a düşecek. Bu statüdeki tarla sahipleri doğrudan gelir desteği alabilecek. Belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için de bin lira ödenecek. 2B arazileri ipotek ettirilerek kredi çekilebilecek.

Sabah