Reklamı Kapat

Maket Krizi

Editör: SerMimar Tarih: 26 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İnşaat sektöründe kulaktan kulağa yayılan söylentileri İMKON Başkanı dillendirdi: Piyasada maketten satışla para toplayıp batanlar var. Bu işe bir kural getirmek şart

maket-krizi

Türkiye’ de birbiri ardına konutlar, gökdelenler yükselirken, peşpeşe de inşaat firmaları kuruldu. Son yıllarda yıldızı parlayan inşaat sektörü, kimi kesimleri de tedirgin etti. Sektörde zaman zaman da ‘Büyük firmalar iflas edecek’ söylentileri çoğalıyor. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, maketten konut satışlarının kurala bağlanması gerektiğini belirterek, aksi takdirde ikinci bir banker vakasının yaşanacağını savundu.

HERKES MÜTEAHHİT OLUYOR
İflas söylentilerinin sektörün geleceğini tehdit ettiğini belirten Tellioğlu, önümüzdeki dönemde büyüklerden 5-10 tane inşaat firmasının sıkıntıya düşmesini beklediğini söyledi. Tahir Tellioğlu, her önüne gelenin müteahhitlik yapmasının sektörde sıkıntıları attırdığını ifade etti. Maket üzerinden konut satışının yapıldığı bazı projelerde halktan para toplandığını ileri süren Tellioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

DÜRÜSTLER ZAN ALTINDA
“Arka arkaya gelen iflas haberleri, inşaat sektörünün geleceğini tehdit ediyor. Ben kurallar konulmasından tarafım. Sadece konut alan insanlar mağdur olmuyor, sektörde güven unsurunun kaybolmasından dolayı namusuyla bu işi yapmaya çalışan dürüst müteahhit ler de mağdur duruma düşüyor.”

ORA SON ÖRNEK
İstanbul Bayrampaşa’da kurulan Ora AVM’nin batması, inşaat sektöründe tedirginliğe yol açmıştı. Ora AVM, 2010 yılında alınan 285 milyon euroluk banka kredisi ile 2011’de açıldı. Ancak AVM, yaklaşık 1 yıl sonra iflas bayrağını çekti. AVM’deki 235 firma bir bir mağazalarını kapattı. Ora AVM’yi, 2007 yılında kurulan Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım hayata geçirdi. Firma, Duruhan ve Ağaçkakan Yatırım tarafından kuruldu. Son olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu, batık krediyle ilgili soruşturma başlattı.

Takvim

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje