Reklamı Kapat

Lüks Konut Üreticileri Projelerinin Yarısını Yabancılara Satacak!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Ağustos - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Lüks konut üreticileri artık özellikle İstanbul’un merkezi yerlerindeki projelerin en az yarısını yabancılara satmayı planlıyor

Anthill, lüks konut projeleri, Maçka Residences, Mütekabiliyet Yasası, sinpaş gyo

Başlık her ne kadar korku filmlerini anımsatsa da, ‘kapıdaki yabancı’ lüks konut üreticilerinin yıllardır iştahla yolunu gözlediği müjdecisi. Türkiye gayrimenkul sektörünün lüks konut ayağı, zengin yabancı müşterilerine nihayet kavuştu. Mütekabiliyet Yasası ile başta Arap ülkeleri olmak üzere, Türki cumhuriyetleri ve Rusya’yı gözüne kestiren lüks konutçular, artık özellikle İstanbul ’un merkezi bölgelerindeki projelerin en az yarısının yabancılara satılacağı görüşünde. Hazırlıklarını da bu yönde planlayan sektör, yeni projelerde ilk olarak yabancıya odaklanacak ve hedef kitlesindeki ülkeye göre özel konsept geliştirecek.

24 milyon dolarlık satış

Son dönemde lüks projelere odaklanan Sinpaş GYO da yabancı müşteri hazırlığını tamamladı. İlk sekiz ayda projelerinden 24 milyon dolarlık yabancıya satış gerçekleştiğini belirten Sinpaş’ın patronu Avni Çelik, ağustosun ilk haftası tapu işlemleri başlayan bir blok satışları olduğuna dikkat çekiyor. Arap ülkelerinden ayrıntısını açıklayamayacağı bir firmanın, Sinpaş’ın bir projesinden 27 milyon dolarlık blok alım gerçekleştirdiğinin altını çizen Çelik, “Mütekabiliyet Yasası şu anda eksik. Hem tapuda işlemler uzuyor hem de oturma izni sorunu var” diyor. Çelik, yılsonuna kadar yabancılara 60 milyon dolarlık konut satacaklarını belirtiyor. Sadece yabancıya özel projeler de yapacaklarını vurgulayan Çelik, Marmaris’te Arap, Rus ve Avrupalı müşteriler için aynı projede üç farklı konsept geliştireceklerine dikkat çekiyor.

Boğazda villa yapacak

İstanbul ’un göbeği Bomonti’de yükselen lüks rezidans kulesi Anthill, son 80 dairesinde yabancıları ağırlayacak. Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Körfez ülkelerinden aylar öncesinden rezervasyon aldıklarını ancak tapu işlemlerini beklediklerini belirten Ant Yapı’nın patronu Mehmet Okay, eylül ayında satışların tamamlanacağını söylüyor. Yasanın konut sektörünü canlandıracağını ifade eden Okay, “Özellikle Rusya’da güçlü ilişkilerimiz var. Bir danışmanlık firması ile anlaşacağız, işlerimizi Rusya’da pazarlayacaklar” diyor. Okay, yabancıların boğaza olan ilgisine de dikkat çekerek, Beylerbeyi’nde özel bir villa projesine hazırlandıklarını ifade ediyor.

İki ayda talep patladı

Lüks konutta Armani imzalı Maçka Residences ile sınırları zorlayan Astaş Gayrimenkul de yeni dönemde yabancıya odaklanan firmalar arasında. Son olarak Bodrum’da Cennet Koyu’ndaki lüks projesi ile dikkat çeken Astaş Gayrimenkul’ün sahibi Vedat Aşçı, özellikle son iki aydır Körfez ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Batı Avrupa’dan çok büyük talep geldiğini söylüyor. Kasım ayında teslim edilmesi planlanan Maçka projesinde yabancı alımının yüzde 17’lerde olduğunu ifade eden Aşçı, Bodrum’da da en az yüzde 35’lik payın yabancı alıcılarda olacağına dikkat çekiyor. Lüks konutta bundan sonra daha çok yabancı odaklı projelere yer verileceğini vurgulayan Aşçı’ya göre, projelerin en az yarısı yabancılara satılacak.

Konut satışları % 10 arttı

Türkiye ’de yılın ikinci çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,35 oranında arttı. Söz konusu dönemde 106 bin 35 konut, satış sonucu el değiştirdi. Artışın ikinci el satışların mayıs-eylül dönemine yoğunlaşmasından kaynaklandığını belirten sektör temsilcileri, yeni konutlarda ise eylül-aralık dönemine işaret ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılının ikinci dönemine (Nisan-Mayıs-Haziran) ilişkin ‘Konut Satış İstatistiklerini’ açıkladı. Buna göre, yılın ikinci yarısında bir önceki döneme göre en yüksek artış yüzde 102,89 ile Van , Muş, Bitlis, Hakkari bölgesinde gerçekleşti.

Radikal/Nuriye Doğu

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje