1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Limak’tan Okul Projesine Destek!

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde yönetici olarak çalışan Boğaziçililerin bir araya gelerek oluşturduğu ‘girişim’ beşinci okul için kolları sıvadı. Projeye Boyner, Borusan, Eczacıbaşı, Limak gibi devlerin yanı sıra ünlü müzisyen Anjelika Akbar da konserleriyle destek veriyor

Borusan, Eczacıbaşı, Boyner, Yapı Merkezi, Marsh, Limak, Peppers and Rogers gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde çalışanların yanı sıra girişimcilerin de destek verdiği Boğaziçi Okul Yapıyor projesi, bu yıl üçüncü yılına girdi. Boğaziçi 82 mezunlarının başlattığı ardından katılımın Boğaziçi’yle sınırlı kalmayıp başka üniversitelerden mezunların da destek verdiği proje büyüyor. Her biri Türkiye ekonomisine yön veren şirketlerde üst düzey konumda olan bu ‘beyaz yakalılar’ın, çabası kurumsal firmalar tarafından da destek görüyor. Projede şimdiye kadar Boyner giysi, Mars Sigorta bilgisayar, Borusan lojistik, Koçtaş malzeme, Eczacıbaşı ise seramik bağışlarıyla katkıda bulundu. Projede şimdi de beşinci okul için harekete geçildi. Bugüne kadar 4 okula ulaşan projenin detaylarını Limak Yatırım Projeler Sorumlusu Reşit Yıldız’la konuştuk..

Bu proje nasıl doğdu?
Her şey Boğaziçi Üniversitesi 82 mezunlarının 2009 yılında Ağrı’nın Oğlaklı Köyü’nde okul yaptırması ile başladı. Diğer mezunların da bu girişimi sahiplenmesi ile süreklilik arz eden bir okul yaptırma seferberliğine dönüştü.

Ne kadar katılımcınız var?
Yüzlerce… Sadece geçen sene Güvendik Köyü’ne yaptığımız okulda 200’e yakın kişinin katılımı oldu. Çatalipaşa’daki katılımcı sayısı da buna yakın. ‘Boğaziçi Okul Yaptırıyor Projesi’nde esas amaç geniş bir tabana yayılarak, katılımcı sayısını fazla tutmak. Kişilerin katkılarının dışında, firmalardan da makul ölçülerde malzeme bağışı talep ediyoruz.

Bağışta limitiniz var mı?
Bağış için herhangi bir alt veya üst limitimiz yok. Genelde katkıda bulunanlar 500 TL ile bin 500 TL arasında veriyorlar. Geçen sene okul için ‘çivi’ye 250 TL, ‘tuğla’ için bin TL demiştik.

HİMALAYALAR YERİNE AĞRI’DA
ANJELIKA Akbar, Himalayalar’daki bir dağ köyündeki çocuklardan çok etkileniyor ve konser düzenleyerek okullarının tadilatı için yardımcı olmak istiyor. Bu olayı bilen Sakaoğlu İnşaat Pazarlama Müdürü Rengin Sakaoğlu, Ağrı’da çektikleri fotoğrafları Anjelika Akbar’a gösteriyor. ‘O fotoğrafları gördüğüm an ben de oradaydım’ diyen Akbar, Boğaziçi mezunu olmamasına rağmen geçen yıl ilk yardım konserini düzenledi. Geçtiğimiz hafta ise ‘Best of Flowers, Sounds and Friends’ adıyla düzenlenen konsere Anjelika Akbar, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Rahşan Apay, Mehmet Akatay ve Mehduh Akatay da katıldı.

DÖRT OKUL YAPTIRILDI
BUGÜNE kadar toplam 4 okul yapıldı. İlk proje Ağrı’nın Oğlaklı Köyü’nde 4 derslikli bir ilkokul idi. Yine Ağrı’da olmak üzere Güvendik ve Çatalipaşa köylerinde birer okul yaptırdık. Güvendik’te öğretmenlerin konaklaması için mükemmel bir lojman da yapıldı. Çatalipaşa’daki okulda ise 4 dersliğe ek ana sınıfı da var. Eski okul binası ise lojmana dönüştürüldü. Yapı Kulübü’nün Düzce’de yaptırdığı okul ise 4 derslikli.

Okuma-yazma kursunu bitirene çeyrek altın!
REŞİT Yıldız, büyüklere yönelik okuma-yazma kursları da düzenlendiğini söyleyerek şunları anlattı: ‘Çatalipaşa’da büyükler için okuma yazma kursu düzenledi. Bir ay evvel, kursu başarı ile bitiren köylülere ödül dağıtmaya gittik. İnsanlar kaç yaşında olursa olsun, sınav heyecanı ayrı bir şey. Tahtaya çağırdık, isimlerini yazmalarını istedik. 50 yaşından sonra eline kalem alan köylü büyüklerimizin çabası inanılmazdı. Yaşlı yaşlı teyzelerimiz pür dikkat sınavlarını vermeye çalıştılar. Dışarıdan bakılınca heybetli görülen amcalar sınav verirken heyecanlandılar kursu bitirenlere çeyrek altın hediye ettik.’

Patronlar da desteklerini esirgemiyor
BİZİM projelerimize birçok kurum ve kuruluş destek oldu ve olmaya devam ediyor. Marsh Sigorta Güvendik Köyü’nün bilgisayarlarını bağışladı. Borusan Lojistik geçen sene Çatalipaşa’da yapılan okulun malzemelerinin nakliyesini ve depolamasını bila bedel sağladı. Aynı şekilde Eczacıbaşı vitrifiye ve seramik bağışladı. Koçtaş muhtelif inşaat malzemesi ve kapıları sağlayarak katkıda bulundu. Boyner ise çocuklarımızın polar montlarını tedarik etti. Stride Rite ayakkabı bağışladı. Bu sene Limak, Eczacıbaşı ve Borusan Çelik de Tezeren projemize destek verecek.

BEŞİNCİ OKUL TEZEREN’DE
Şimdi sırada hangi okul var?

AĞRI’nın Tezeren Köyü’nde ortaokul yapacağız. Sonra sırada köyün ilkokulu var. Aynı bölgede; Sarıca Köyü’nün bir mezrasında eğitim verilemiyor. Aslında her yıl farklı bölgeye de gidebiliriz. Ancak, projeleri bütünün parçaları olarak ortaya koyduğumuzda ortaya ilave katma değer çıkıyor. Tezeren’e ortaokulu yapmasak, Güvendik ve Çatalipaşa’da çocuklar 5’inci sınıftan sonra tekrar eğitimsiz bir hayata geri dönecekler.

Akşam/Aylin Löle

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türk Şirketi, Rostov’da Havalimanı İnşaatına Başladı

Türk Limak şirketi yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, Rostov Oblastı’nda “Yuzhny” havalimanı kompleksinin yolcu terminali …