Reklamı Kapat

Kumdan Rezidans Çıkacak!

Editör: SerMimar Tarih: 18 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kartal sahilindeki kum ocaklarının bulunduğu bölgede otel, rezidans ve dev bir marinanın yapılmasını öngören plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. İhale 2013’te

eğitim, eğlence, Güzelyalı, Kartal sahili, kartal sahili kum ocakları rezidans yapımı, konaklama, kum ocakları, Marina, otel, özel sağlık amaçlı bina, Pendik, Pendik Güzelyalı, prestij, rezidans, sağlık, sağlık amaçlı bina, ticaret, turizm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kartal sahil kenarında inşa edilecek otel, rezidans ve dev marinanın yeraldığı yerleşim projesinin planlarını onayladı.

Anadolu Yakasının turizm, eğlence ve prestij bölgesi olarak imar edilecek yerleşim yeri içerisinde lüks yat ve teknelerin barınabileceği marina yer alıyor. Rezidans, otel ve ticaret ağırlıklı binaların yapılacağı alan içerisinde cazip imar artışları sunularak ekonomik değer artırıldı. Alan içerisinde lüks yerleşimin oluşturulabilmesi için konut, rezidans ve otel imarının emsal oranı 2,70 olarak belirlendi. Arsa büyüklüğünün 2,7 katı inşaat izni verilen plan kapsamında, ticaret ve özel sağlık amaçlı bina yapılması takdirde bu oran 2,5 olacak. Yükseklik sınırlamasının getirilmediği yeni yerleşim yerinin planları Aralık ayına kadar askıda kalacak. Bakanlık tarafından planlanan bölge Emlak Konut İdaresi tarafından 2013 yılı içerisinde hasılat paylaşımlı ihaleye çıkarılacak.

LİMAN REVİZE EDİLECEK
Anadolu yakasının turistik ve ticari birikimini geliştirmek amacıyla cazip merkeezlerden biri olarak planlanan Kartal’daki kum ocaklarının planları Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Turizm ve konut öncelikli imar düzenlemesi yapılan alan içerisinde ticaret, rezidans, konaklama, sağlık ve eğitim binaları yapılacak. Pendik Güzelyalı’ya taşınan kum ocaklarının kullandığı iskele ve küçük liman revize edilerek marinaya dönüştürülecek. 7 Kasım 2012 tarihinde askıya çıkarılan planlarda bölgede yer alabilecek fonksiyonlar belirtilerek imar şartları da sunuldu. Kartal’da yıllardan beri faaliyet gösteren kum ocaklarının bulunduğu arazide Ataköy modeli inşaat sistemi uygulanacak. Buna göre, Emlak Konut İdaresi aracılığıyla hasılat paylaşımlı olarak ihaleye çıkarılacak alanda, konut ve turizm imar artışı, özel sağlık ve eğitim binalarından daha yüksek tutuldu. Bir ay boyunca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıda kalacak planlar itirazların değerlendirme sürecine göre faaliyete geçirilerek, ihale hazırlıklarına başlanacak. 2013 yılında ihaleye çıkarılması hedeflenen arazide yapılacak inşaatlarda yükseklik sınırı konulmadı.

ZEYNEL YAMAN / Sabah

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje