Reklamı Kapat

Konya’ya Schlossplatz Saray Meydanı

Editör: SerMimar Tarih: 10 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’ya Stuttgart’ın dünyaca ünlü Schlossplatz Saray Meydanı’nı model alan yeni bir şehir meydanı yapacaklarını açıkladı.

konyaya-schlossplatz-saray-meydani

Tahir Akyürek, yeni yapılan stadyumun ardından yıkılacak Atatürk Stadyumu’nun yerine yeni şehir meydanının yapılacağını söyledi.

“Herkes bizim oraya büyük bir iş merkezi kuracağımızı sanıyor.” diyen Akyürek, stadyumdan boşalan alana çok büyük bir meydan, yeni belediye sarayı, kültür merkezi, sergi salonları, halkın yürüyüş yapabileceği park ve yeşil alanların olacağı trafiğe kapalı bir alan planladıklarını anlattı.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart belediye başkanını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ziyaret ettiklerini anlatan Akyürek, belediye sarayı ve önündeki meydanın tam bir yönetim merkezi olduğunu ifade etti. Konya’ya da o meydanı örnek alan yeni bir şehir meydanı yapacaklarını dile getiren Akyürek, bu meydanın Atatürk Stadyumu’nun yerine inşa edileceğini ilk kez açıkladı.

Hayalindeki proje olarak nitelendirdiği Schlossplatz Saray Meydanı’nı anlatan Akyürek, “Konya ile ilgili çok sevindirici bir proje var kafamızda. Cumhurbaşkanımızla Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ın belediye başkanını ziyaret ettik. Saray önünde 80-100 bin metrekarelik çok muhteşem bir alan. Yani havuzlar, su oyunları ve trafiğe kapalı. Otopark da yer altına alınabiliyor. Gerçek bir yönetim merkezi. Hayalimizde böyle bir meydan projesi var. Bunun gibi bir ön hazırlık, çalışma yapıyoruz.” dedi.

Konya’nın gerçek bir şehir merkezini yıkılacak Atatürk Stadı’nın yerine kurmak istediklerini anlatan Akyürek, Konya’nın sıklet merkezinin gittikçe batıya doğru gittiğini, bu nedenle Konya’nın dengesinin bozulmaması ve kent merkezinin de önemini kaybetmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“BELEDİYE BİNASINA TADİLAT BİLE YAPILAMAZ RAPORU”

Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı mevcut binanın durumun pek iyi olmadığını anlatan Tahir Akyürek, üniversitenin tadilat bile yapılamayacağı şeklinde rapor verdiğini anlattı. “Aslında o binadan hemen çıkmamız gerekiyor.” ifadelerini kullanan Akyürek, binadaki duvarları kaldırıp açık ofis sistemine geçmek için proje hazırladıklarını, bu konuda binayı inceleyen üniversitelerin tadilat bile yapılamayacağı şeklinde rapor verdiğine dikkat çekti. Sıfırdan yeni bir belediye binası yapmak gerektiğini açıklayan Akyürek, yeni belediye binasının Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılacağını ilk kez açıklamış oldu.

“‘KIRMIZI ÇİZGİMİZ YÜZDE 75 YEŞİL ALAN”

Atatürk Stadı’ndan boşalan alanın nasıl değerlendirileceği hususunda kırmızı çizgilerinin ‘yüzde 75 yeşil alan’ olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı, “Kırmızı çizgimiz şu; burası 100 bin metrekareyi aşan bir alan. En az yüzde 75’i yeşil alan olacak. En az yüzde 75’i şehrimizin nefes alabileceği yeşil alan olarak değerlendirilecek. Yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve diğer düzenleme alanlarıyla bir cazibe merkezi olacak. Yani yeşil alanın dışındaki değerlendirilecek bölüm yüzde 25’ini geçmeyecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: CİHAN

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje