Reklamı Kapat

Konya’da Bilim Merkezi’nin Temeli Eylül’de Atılacak!

Editör: SerMimar Tarih: 22 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin temelini Eylül ayında törenle atacaklarını bildirdi. Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin inşaat yapım ihalesinin 62 milyon liraya gerçekleştirildiğini ve zemin çalışmalarına başlandığını belirtildi

Akyürek, yaptığı açıklamada, Konya Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle Konya’da yapılacak Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin inşaat yapım ihalesinin 62 milyon liraya gerçekleştirildiğini ve zemin çalışmalarına başlandığını belirtti.

Bilim Merkezi’nin Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 99 bin 347 metrekarelik bir alanda, ana bina, gözlemevi ve planetaryumdan oluşan toplam 26 bin 248 metrekarelik bir alana inşa edileceğini kaydeden Akyürek, resmi temel atma töreninin Eylül ayı içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Bilim Merkezi için şirket kurduklarını ve Bakanlar Kurulu’ndan onay aldıklarını açıklayan Akyürek, “Şirkete Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Konya İl Özel İdaresi ortak oldu. Bilim Merkezi Şirketi’ni hep birlikte yöneteceğiz. Konya’da farklı bir yönetim usulü geliştireceğiz” dedi.

Konya’nın, Türkiye’de ilk olan Bilim Merkezi açısından cazibe merkezi haline geleceğini söyleyen Akyürek, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi, Konya’da Mevlana Türbesi’nden sonra ikinci cazibe merkezi olacak. Bilim Merkezi, Konya’nın geçmişteki bilim, kültür ve sanat merkezi olması vasfına yakışmış oluyor. Vizyonumuz; Konya’yı geçmişteki gibi bu alanda da başarılı ve görkemli bir geleceğe hazırlamak. Bilim Merkezi de buna vesile olacak. Böyle büyük bir yatırıma imza atmaktan da mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Bilim Merkezi’nin öncelikle her yaştan öğrenciler ile öğretmenlere hitap edeceğini ifade eden Akyürek, “Konya Bilim Merkezi, araştırmacı, yenilikçi ve özgüven sahibi bireylerin yetiştiği bilgi toplumunun oluşmasına katkıda bulunacak” söyledi.

Bilim Merkezi’nin Konya’ya kazandırılmasında kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin etkin rol oynadığını da aktaran Akyürek, emeği geçenlere teşekkür etti.

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje